Aktuálne správy Späť na správy
Francúzsko: Polícia ráznejšie zasahuje proti demonštrantom, vláda chce poriadok
Tuesday 19 Octtber 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Paríž 19. októbra (TASR) - Francúzska polícia začala ráznejšie zasahovať proti demonštrantom s cieľom pomôcť vláde zabezpečiť naplnenie zásobníkov paliva na čerpacích staniciach, ktoré po sedem dní trvajúcich demonštráciách proti pripravovanej dôchodkovej reforme nemajú čo predávať.
Demonštrácie, na ktorých sa zúčastňuje veľké množstvo mladých ľudí, ochromili dnes vlakovú i leteckú dopravu, zrušené boli stovky letov.
Ďalší deň celoštátnych štrajkov a protestov proti dôchodkovej reforme prezidenta Nicolasa Sarkozyho sa dnes vo Francúzsku začal zapálením školy v Le Mans a konfrontáciou protestujúcich študentov s políciou. Požiare zaznamenali i v iných mestách po celej krajine.
Tlačová agentúra AP dnes informovala, že počas násilností v škole na parížskom predmestí Nanterre došlo k stretu študentov s policajtmi, na ktorých rozhnevaní mladíci hádzali kamene. Nie je známe, či pri zásahu polície slzným plynom utrpel niekto zranenia, alebo či došlo k zatýkaniu. Mladíci zhodili z motocykla fotografa agentúry AP.
Pri Námestí republiky sa mladí ľudia, ktorí zapaľovali odpadkové koše, dostali do stretu s poriadkovou políciou. Polícia v meste Grand-Quevilly rozohnala protestujúcich pred zásobníkmi paliva, ktoré boli od pondelka blokované. Podľa miestnych predstaviteľov nikto pri zásahu neutrpel zranenia.
K protestom sa pridali kamionisti, ktorí sa po cestách pohybujú slimačím tempom. Približne 20 kamiónov zablokovalo ropné zásobníky spoločnosti Total v Nanterre. Polícia proti nim zatiaľ nezasiahla.
Študenti stredných škôl sa pridali na stranu protestujúcich odborárov, zastavili výučbu na 379 stredných školách.
Len približne polovica vlakov metra dnes premáva v Paríži, rovnaká situácia je na parížskej stanici Saint Lazare, ktorá obsluhuje regionálne trate do Normandie a Bretónska.
Štrajk smetiarov v Marseille spôsobil hromadenie odpadkov na uliciach, na ktorých sa začína šíriť zápach z rozkladajúceho sa odpadu.
Prezident Sarkozy prisľúbil ráznejší zásah proti "rebelantom" s cieľom zabezpečiť verejný poriadok. Podľa analytikov by to mohlo viesť k nárastu stretov s políciou a eskalovať napätú situáciu počas doteraz prevažne pokojných protestoch.
Francúzska vláda zvolala na popoludnie rokovanie v kancelárii premiéra Francoisa Fillona s témou riešenia nedostatku paliva na čerpacích staniciach, ktorý spôsobil štrajk zamestnancov 12 rafinérií. Fillon uviedol, že nedostatkom pohonných hmôt trpí približne tretina územia Francúzska. Podľa premiéra bude trvať približne päť až šesť dní, kým sa situácia znormalizuje.
Demonštranti sa snažia zabrániť prijatiu dôchodkovej reformy v parlamente, ktorá by posunula odchod Francúzov do dôchodku o dva roky - na 62 rokov veku.
Zamestnanci cítia, že je to prvý krok na ceste k narušeniu francúzskeho systému sociálneho zabezpečenia, ktorý garantuje viac dní dovolenky ako v iných členských štátoch EÚ, väčšie istoty pred prepúšťaním z práce. Špekuluje sa aj o reforme systému zdravotného poistenia s cieľom pretvoriť ho na kapitalistické zdravotníctvo amerického typu.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona