Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Radičová v Kosove: Slovensko v misii KFOR končí (2)

Šajkovac 27. septembra (TASR) - Slovenská republika sťahuje svojich vojakov z misie KFOR v Kosove. V rámci jednodňovej pracovnej návštevy slovenského kontingentu to dnes na základni Šajkovac potvrdila predsedníčka vlády SR Iveta Radičová.

"Slovenská republika podpísala svoj pôvodný kontrakt do jesene tohto roka. Takže dostáli sme svojich záväzkov." Uviedla premiérka s tým, že samotný odsun bude postupný až do konca novembra tohto roka. "Je presný rozpis postupného odchodu našej jednotky. A je naplánovaný v takých skupinách a etapách, aby sme zvládli lietadlové presuny a tiež automobilové, pretože tu máme aj techniku," spresnila.

Premiérka vylúčila možnosť, že by stiahnutie slovenskej jednotky súviselo s tým, že SR neuznala nezávislosť Kosova.

"Zmluva dokedy tu budeme pôsobiť bola podpísaná predtým, ako vznikla otázka uznania alebo neuznania Kosova," zdôraznila s tým, že Slovensko v tejto misii pôsobí 11 rokov. Na otázku, či súčasná vláda uzná v priebehu tohto volebného obdobia nezávislosť Kosova, odpovedala, že všetko záleží od toho, ako bude prebiehať dialóg medzi Srbskou republikou a Kosovom, resp. medzi Belehradom a Prištinou. "Pokiaľ tento dialóg bude nadviazaný, my sme nikdy netvrdili, že naše stanovisko je na večnosť," zdôraznila.

Stiahnutie sa z Kosova by malo podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomíra Bulíka vyzerať tak, že do 30. novembra nebude mať Slovensko v tejto oblasti žiadneho vojaka.

Prvým predpokladom ukončenia našej činnosti v rámci KFOR je podľa jeho slov ukončenie plnenia našich operačných úloh. "Táto úloha je naplánovaná, že sa zvládne do konca tohto mesiaca," vysvetlil s tým, že všetky naše operačné úlohy sa odovzdajú na tú časť kontingentov, ktoré tu budú naďalej pôsobiť. "Štvrtého októbra nám odlieta na Slovensko približne 100 našich vojakov, aby sme tu mali naozaj už len tú nevyhnutnú silu, ktorá je potrebná na prípravu a odsun materiálu, techniky a ďalších technológií," vysvetlil. Následne sú pripravené lety našej techniky a potom tiež preprava kontajnerov a ťažkej techniky, čiže presuny po železnici. "Úplne v závere sa predpokladá, že celá táto procedúra, ktorá nie je jednoduchá z hľadiska logistiky a plánovania by mala byť zvládnutá do 30. novembra tohto roka," vysvetlil generál Bulík. Zároveň potvrdil, že naša krajina jednotku v zálohe pre túto operáciu neplánuje mať. "Počítame, že tak kapacita personálu, ako aj finančné prostriedky a materiál budú využité na posilnenie našich vojakov, ale samozrejme tiež celej Severoatlantickej aliancie pre operáciu ISAF v Afganistane.

Sily KFOR sa sústreďujú na posilnenie bezpečnosti v pohraničnej oblasti Kosova s Macedónskom a Albánskom, na kontrolu dodržiavania zákazu používania kosovských komunikácií ozbrojenými skupinami etnických Albáncov a na monitorovanie podpory terorizmu.

Ozbrojené sily SR pôsobia v operácii Severoatlantickej aliancie KFOR od 7. septembra 1999. Spočiatku prostredníctvom ženijnej jednotky v počte 40 vojakov v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR. Od februára 2002 pôsobí na základe dohody medzi slovenským a českým ministerstvom obrany v operácii KFOR mechanizovaná rota Ozbrojených síl SR na spoločnej základni Šajkovac. SR má pre túto misiu Národnou radou SR schválený mandát v počte 140 vojakov. Rovnaký počet ich je v operácii reálne nasadených.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt