Aktuálne správy Späť na správy
OSN: Summit o plnení miléniových cieľov sa skončil s opatrným optimizmom
Thursday 23 September 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
New York 23. septembra (TASR) - S opatrným optimizmom sa v stredu v New Yorku skončil summit OSN o plnení miléniových rozvojových cieľov (MDG). Najmä v súvislosti s bojom proti chudobe sú veľké nádeje, ale malé prísľuby.
Takmer každý z 200 rečníkov, ktorými boli väčšinou hlavy štátov a premiéri, sa prihlásil k rozvojovej pomoci. Jasné prísľuby však boli zriedkavosťou, uviedla tlačová agentúra DPA.
Krajiny, poskytujúce pomoc, pritom očakávajú viac snáh od krajín, ktoré túto pomoc dostávajú. Nárok na trvalú rozvojovú pomoc neexistuje.
Spojené štáty chcú rozvojovú pomoc väčšmi zamerať na schopnosť krajín, aby si samy dokázali pomôcť a niesli zodpovednosť za svoj rozvoj.
Americký prezident Barack Obama zdôraznil, že cieľom tejto pomoci je "vytvorenie podmienok", aby pomoc už viac nebola potrebná. Povedal, že je to moment zodpovednosti krajín, ktoré dostávajú pomoc - úspech je v ich záujme a je to aj záujem tých, ktorí pomáhajú.
Veľká Británia a Dánsko zdôraznili, že najnižšia kvóta rozvojovej pomoci by sa mala vzťahovať na hrubý národný produkt krajín, ktoré pomoc poskytujú.
Čína oznámila, že chce v treťom svete vybudovať stovky škôl a pomôcť pri vzdelávaní zdravotníckeho personálu. Pritom Čína nie je bohatou krajinou a v príjme na obyvateľa je na 100. mieste. Mnoho miliónov Číňanov ešte stále žije pod hranicou biedy.
Nemecko prispeje konceptom plánovaného rodičovstva. Program za 300 miliónov eur bude súčasťou plánov OSN, k tomu treba pripočítať ešte 400 miliónov eur počas piatich rokov.
K najväčším sponzorom patrí manželský pár Gatesovcov. Zakladateľ Microsoftu Bill Gates a jeho manželka Mellinda chcú prostredníctvom svojej nadácie v najbližších piatich rokoch poskytnúť Spojeným národom 1,5 miliardy dolárov (asi 1,12 miliardy eur).
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun označil summit za úspešný, ale povedal, že sa vie o nedostatkoch. Podľa jeho slov však tento týždeň vznikol aj katalóg úspechov.
Programom za miliardy chcú Spojené národy zachrániť životy miliónov matiek a detí. Vlády, charitatívne organizácie a súkromní darcovia poskytnú pre program "Každá žena, každé dieťa" takmer 30 miliárd eur.
Bude tak možné pred smrťou zachrániť 16 miliónov žien a detí, ktoré by inak zomreli v dôsledku chorôb, vrodených chýb alebo zlej opatery.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona