Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Berlín: Medzi účastníkmi literárneho festivalu aj Murín, Banáš a Hvorecký

Berlín 20. septembra (TASR) - Už po desiaty raz je nemecká metropola Berlín v týchto dňoch dejiskom prestížneho medzinárodného literárneho festivalu, na ktorom v tomto roku nechýbajú ani zástupcovia zo Slovenska.

Prví dvaja z nich, Gustáv Murín a Jozef Banáš, sa predstavili v sobotu 18.9. v priestoroch maďarského Collegium Hungaricum Berlin v rámci konferencie "Tajné polície a umelci pred rokom 1989". V panelovej diskusii o situácii v štátoch V 4 predniesol riaditeľ slovenského PEN Centra Murín odvážnu analýzu ambivalentných a následne často idealizovaných vzťahov medzi umeleckou elitou, disentom a štátnou mocou v tomto regióne. Banáš aj na svojom osobnom príklade ilustroval komplikované osudy jednej generácie, aktívnej v spoločenskom živote po roku 1968.

V závere festivalu, ktorý potrvá do 25. septembra, sa na dvoch podujatiach v Dome kultúr sveta predstaví ďalší slovenský autor Michal Hvorecký. Ako jeden z mála spisovateľov dostane v predposledný deň prehliadky priestor analyzovať svoj román Eskorta v samostatnej diskusii s popredným analytikom Spoločnosti pre zahraničnú politiku pre strednú a východnú Európu Gedeonom Schuchom. Spolu s ďalšími spisovateľmi z Maďarska a Ukrajiny budú na druhý deň tiež hovoriť o úlohe Berlína ako križovatke kultúr Východu a Západu.

Informácie o slovenskej účasti na literárnom festivale v Berlíne, prvej po piatich rokoch, poskytol dnes TASR Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR.

Festival v Berlíne prebieha už tradične v mnohých dejiskách a slúži okrem iného i ako fórum prezentácie názorov špičkových literátov z nielen z Nemecka, ale rôznych končín planéty a na ich stretnutia s čitateľmi. V tomto sa na podujatie ohlásili okrem iných napríklad Juan Goytisolo (Španielsko), Kevin Hart (Austrália), Yann Martel (Kanada), Philipp Meyer (USA), Sofi Oksanen (Fínsko), ale aj Bora Čosič (Srbsko), Aleš Debeljak (Slovinsko), István Kemény (Maďarsko), Petra Soukupová (Česko), Olga Tokarczuk (Poľsko) a mnoho ďalších.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt