Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Francúzsko musí okamžite zastaviť vyhosťovanie Rómov, uzniesol sa EP
Thursday 09 September 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Štrasburg/Brusel 9. septembra (TASR) - Európsky parlament prijal dnes uznesenie vyjadrujúce "hlboké znepokojenie" nad krokmi francúzskych úradov i iných členských krajín, ktoré podnikli v posledných týždňoch smerom k rómskej komunite.
EP vo vyhlásení zdôrazňuje, že masové vyhosťovanie porušuje európske právo, keďže je prejavom rasovej diskriminácie, a žiada členské krajiny, aby s takýmto konaním skoncovali. Europoslanci tiež kritizovali Radu EÚ i komisiu za slabé zapojenie sa do riešenia celej situácie a vyzvali politikov, aby prestali s "poburujúcou rétorikou".
V uznesení, predloženom skupinami socialistov (S&D), liberálov (ALDE) a zelených (z EFA i EUL/NGL), sa uvádza, že Francúzsko musí okamžite zastaviť akékoľvek vyhosťovanie Rómov, pričom sa zdôrazňuje, že "odoberanie odtlačkov prstov vyhostených Rómov je nezákonné a v rozpore s Chartou základných práv EÚ".
Parlament tiež "odmieta akékoľvek vyhlásenia, ktoré spájajú menšiny a prisťahovalectvo s kriminalitou a vytvárajú diskriminačné stereotypy".
Takáto "poburujúca a otvorene diskriminačná rétorika" je podľa poslancov "živnou pôdou pre rasistické výroky a konanie extrémne pravicových zoskupení".
Poslanci pripomínajú, že "nedostatok finančných prostriedkov nemôže byť za žiadnych okolností dôvodom na automatické vyhostenie občanov EÚ" a že obmedzenia slobody pohybu a pobytu z dôvodu verejného poriadku, verejnej bezpečnosti a verejného zdravia možno zaviesť "len na základe správania sa príslušných jednotlivcov, nie na základe všeobecných úvah o prevencii alebo príslušnosti k určitému etniku či národnosti".
Povolené obmedzovanie slobody pohybu a vyhosťovanie občanov EÚ sa podľa EP umožňuje len vo výnimočných prípadoch, pričom akékoľvek rozhodnutia o vyhostení sa musia posudzovať jednotlivo, teda prípad od prípadu. Zároveň je potrebné zabezpečiť procedurálnu ochranu dotknutých osôb a poskytnúť im možnosť odvolať sa.
S "hlbokým poľutovaním" berie EP na vedomie "neskorú a obmedzenú reakciu komisie", ktorá má byť ochrancom princípov EÚ a preto mala podľa poslancov "uskutočniť hĺbkovú" analýzu situácie vo Francúzsku a v iných členských krajinách a promptne na ňu reagovať.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona