Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

B.BUGÁR: Odmietnutie novely kompetenčného zákona iba odďaľuje riešenie...(2)

Bratislava 27. augusta (TASR) - Most-Híd nesúhlasí s rozhodnutím prezidenta SR Ivana Gašparoviča vetovať novelu kompetenčného zákona, ktorá mala od septembra obnoviť samostatný envirorezort. Ako dnes konštatoval líder strany Béla Bugár, tento krok iba odďaľuje riešenie súčasných problémov súvisiacich aj s povodňami. Bugár počíta s tým, že poslanci na nadchádzajúcej schôdzi parlamentu prezidentovo veto prelomia. Na tento krok je potrebných 76 hlasov, pričom koalícia má 79 zákonodarcov.

Bugár zdôraznil, že dôvodom na odmietnutie právnej normy nemôže byť to, že hlava štátu chce zmenu názvu tohto ministerstva. Na margo Gašparovičovej požiadavky, aby sa starostlivosť o lesy zaradila do agendy envirorezortu, poznamenal, že prezident musí vedieť, že v tomto bol dlhodobý spor medzi životným prostredím a pôdohospodárstvom a nedá sa to vyriešiť takýmto urýchleným spôsobom.

"Rozumieme, prečo pán prezident nepodpísal tento zákon, však podpísal ten, ktorým bolo zrušené ministerstvo životného prostredia, kde boli pseudodôvody," konštatoval Bugár. Medzi tie zaradil napríklad ušetrenie pracovnej sily či administratívnych priestorov. "Výsledkom je, že sa nič neušetrilo, urobil sa chaos, nemali výplaty..." Myslí si, že za zrušením envirezortu mohli byť aj snahy o zakrytie stôp napríklad z emisnej kauzy.

Podľa Bugára jedným z dôvodov, prečo koalícia trvala na tom, aby sa rezort obnovil čo najrýchlejšie, je aj to, že na európskej úrovni je táto agenda dosť sledovaná a dôležitá. Pripomenul tiež, že väčšina krajín takýto rezort má. "Ministerstvo v určitých veciach musí mať kontrolnú právomoc smerom aj na ministerstvo pôdohospodárstva, takže nemôže existovať jedno." Podotkol tiež, že šéf spojeného ministerstva Zsolt Simon teraz nemusí stíhať celú agendu, keďže má málo ľudí a dva problematické rezorty.

S odsunutím vzniku samostatného envirorezortu sa odkladá aj rokovanie Republikovej rady Mosta-Híd, z ktorého malo vzísť meno šéfa rezortu. "Máme troch kandidátov, minimálne dvaja majú vážny záujem o tento post, sme presvedčení, že by aj zvládli všetky problémy," priblížil Bugár. Mená dopredu konkretizovať nechcel.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) malo od 1. septembra opäť existovať samostatne. Poslanci Národnej rady SR totiž 11. augusta schválili novelu kompetenčného zákona, ktorá mala vrátiť situáciu pred 1. júl 2010. Práve vtedy sa envirorezort z iniciatívy vlády Roberta Fica (Smer-SD) zlúčil s ministerstvom pôdohospodárstva. Za obnovenie rezortu zahlasoval aj Miroslav Číž (Smer-SD) ako jediný z opozície. Najvyšší ústavný činiteľ však jeho vznik neodobril.

Prezident už 20. augusta avizoval, že zvažuje podpísanie kompetenčného zákona. Ako vtedy uviedol pred novinármi, prikláňal sa skôr k nepodpísaniu. Gašparovič sa totiž domnieva, že tento rezort by sa nemal zaoberať iba problematikou životného prostredia, ale aj lesov, vody a ekológie. "Súčasnosť mi dáva za pravdu, pri veľkých prírodných katastrofách by rezort racionálnejšie riešil vzniknuté situácie," povedal.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt