Aktuálne správy Späť na správy
VLÁDA: Vymenila svojich šéfov v slovensko-maďarských komisiách
Friday 27 August 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Košice 27. augusta (TASR) - Zmiešané slovensko-maďarské komisie čakajú zmeny. Vláda SR na dnešnom výjazdovom zasadnutí v Košiciach vymenovala nových slovenských predsedov v desiatich z nich. Vo funkcii šéfa slovenskej časti zmiešanej komisie pre záležitosti menšín pokračuje veľvyslanec Miroslav Mojžita. Dôvodom výmen je, že po parlamentných voľbách 2010 a vymenovaní novej vlády sa stalo doterajšie obsadenie postov predsedov komisií neaktuálne.
Po novom tak bude komisiu pre európsku a euroatlantickú integráciu viesť štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Milan Ježovica. Komisii pre vojenské a iné bezpečnostno-politické otázky bude predsedať štátny tajomník rezortu obrany Róbert Ondrejcsák. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva a výstavby Martin Chren sa stal šéfom komisie pre otázky hospodárskej spolupráce. Druhý muž v rezorte dopravy Ivan Švejna povedie komisiu pre otázky dopravy, spojov a ich infraštruktúry.
Slovenskú časť zmiešanej komisie pre otázky kultúry a tlače bude riadiť štátna tajomníčka ministerstva kultúry Natália Cehláriková, komisiu pre otázky zdravotníctva, zdravotného poistenia a sociálnej starostlivosti povedie štátna tajomníčka rezortu práce Lucia Nicholsonová.
Bývalý poslanec a súčasný štátny tajomník rezortu školstva Jaroslav Ivančo sa postaví na čelo slovenskej časti zmiešanej komisie pre otázky vzdelávania, vedy, športu a mládeže. Gabriel Csicsai, štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva, povedie komisiu pre otázky poľnohospodárstva, veterinárnej a fytosanitárnej starostlivosti.
Jediným, kto bude mať na starosti dve komisie, bude štátny tajomník ministerstva vnútra Maroš Žilinka. Vláda schválila, že povedie komisiu pre otázky spolupráce v oblastiach patriacich do pôsobnosti rezortu vnútra aj komisiu pre cezhraničnú spoluprácu. K menovaniu predsedu slovenskej časti zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre otázky ochrany prírody a životného prostredia bude možné dodatočne pristúpiť až po opätovnom zriadení ministerstva životného prostredia.
Vláda v materiáli zdôrazňuje, že vzťahy s Maďarskou republikou majú v zahraničnej politike SR dôležité miesto odo dňa nadviazania diplomatických stykov v roku 1993. "Je v záujme Slovenska, aby sa vzťahy medzi oboma krajinami všestranne vyvíjali v politickej, hospodárskej i kultúrnej oblasti," deklaruje kabinet.
Slovensko-maďarská spolupráca sa rozvíja na základe Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci podpísanej 19. marca 1995, ktorá aj po vstupe oboch krajín do EÚ zostáva zásadným rámcom spolupráce. Za účelom jej realizácie vznikol v roku 1998 mechanizmus pozostávajúci z 11 zmiešaných komisií, tie vznikali postupne od roku 1999. Tento mechanizmus bol rozšírený v novembri 2004 aj o 12. zmiešanú komisiu s cieľom rozvíjať cezhraničnú spoluprácu samospráv a orgánov verejnej správy.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona