Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

MONITOR: MAĎARIČ: KDH by malo hľadať alternatívu k SDKÚ-DS a nie len ku vláde

Bratislava 13. decembra (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) by malo hľadať alternatívu aj k SDKÚ-DS a nie len ku vláde. "Skúste byť alternatívou aj voči vašim partnerom. Zatiaľ, ako vnímam KDH, ste naozaj v sociálno-ekonomických veciach, dokonca aj v politických, príveskom SDKÚ. A v otázke národných záujmov ste najväčším spojencom SMK," povedal v dnešnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD).

Reagoval tým na výčitku predsedu KDH Jána Figeľa, podľa ktorého súčasná vláda Smeru-SD s ĽS-HZDS a SNS vo viacerých aspektoch pripomína obdobie vlády Vladimíra Mečiara, Jána Slotu a Jána Ľuptáka, a preto je potrebné vytvoriť k nej alternatívu.

"Znovu sa tu vracajú veci a otázky, ktoré tu už boli. Vzťah dnešnej moci k slobode médií a tlače je veľmi otázny a ja sa chcem zastať vydavateľov aj v tom zmysle, ako zaznelo v tomto týždni, keď sú prirovnávaní k mafiám a protivládnym zoskupeniam," vyhlásil Figeľ. Pripomenul tiež kauzy typu predaja emisií, pri ktorých Slovensko prichádza o desiatky miliónov eur. "Hnutie chce byť zásadnou alternatívou k súčasnému smerovaniu Slovenska, lebo nie je dobré," vyhlásil Figeľ. Na margo vzťahu s SDKÚ-DS zdôraznil, že KDH vie vo veciach, ktoré považuje za dôležité, aj "vstať od stola a odísť", čo dokázalo odchodom z Dzurindovej vlády kvôli otázke výhrady vo svedomí.

Podľa Maďariča majú práve súčasné opozičné strany "maslo na hlave v stovkách miliárd". "Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ste predali o 60 miliárd Sk (1,99 miliardy eur) lacnejšie, ako Česká republika," vyhlásil. Pri vytváraní povolebnej koalície bude podľa neho Smer-SD rešpektovať potrebu stabilnej vlády a zároveň vlády, ktorá presadzuje sociálnu politiku a národno-štátne záujmy Slovenska. Smer-SD podľa neho neboduje len v prieskumoch, ale vyhral okrem parlamentných aj komunálne a regionálne voľby, bol najúspešnejší v eurovoľbách a zvíťazil prezident s podporou Smeru-SD. Je to však jediná ľavicová parlamentná strana, takže si partnerov do vlády musí hľadať medzi pravicovými partnermi.

Aj pre KDH je dôležitá solidarita, ale zároveň zodpovednosť, keďže nepodporuje socialistický typ ekonomiky. Preferuje preto spoluprácu pravicových strán, ktorá podľa Figeľa priniesla dobré výsledky aj v regionálnych voľbách.

Na otázku, či chce KDH vo volebných preferenciách predbehnúť SDKÚ-DS Figeľ odpovedal, že ambíciou KDH je byť jednou z troch najsilnejších strán na Slovensku, čo automaticky neznamená, že musia byť tretí.

Na margo svojho tesného nezvolenia za podpredsedu Európskej ľudovej strany (EPP) Figeľ poznamenal, že v prípade lepších dohôd s českým kandidátom, ktorý skončil až za ním, nemusel byť jedenásty, ale jedným z desiatky podpredsedov. Na margo definitívneho prijatia Smeru-SD do Strany európskych socialistov (PES) Figeľ vyhlásil, že socialisti v eurovoľbách utrpeli prehru, ktorú sa teraz snažia rôznymi spôsobmi "kompenzovať". Napríklad aj prijatím strany, ktorej sa darí, do svojich radov.

Podľa Maďariča pozastavenie členstva Smeru-SD v PES súviselo s obavami z koalície s SNS, ktoré sa však nepotvrdili. "Tvrdili sme, že vieme garantovať sociálno-demokratickú politiku aj dovnútra štátu, aj do zahraničia a uplynulé tri a pol roka sme to potvrdili," vyhlásil s dôvetkom, že hoci z SNS zaznelo viacero výrokov, s ktorými Smer-SD nesúhlasí, konkrétne kroky tejto strany neboli extrémistické.

Na margo zákona na podporu vlastenectva z dielne SNS Maďarič vyhlásil, že postoj Smeru-SD je "niekde v strede". Zákon v parlamente pustili do druhého čítania preto, aby o ňom umožnili diskusiu, čo ešte neznamená, že ho podporia aj definitívne. "Nemyslíme si, že jedinou zárukou vlastenectva je niečo dať do zákona. Na druhej strane, ak s tým nejaká strana príde, prečo o tom nediskutovať? Vzťah k národu sa buduje desaťročia a stáročia," povedal Maďarič. "Viem si predstaviť, že na začiatku školského roka, alebo pri odovzdávaní vysvedčení, by mohla zaznieť slovenská hymna," dodal.

"Zo zákona sa tu má čosi robiť pre vlastenectvo a navrhujú to tí, ktorí nemôžu ísť príkladom," reagoval Figeľ, podľa ktorého majú vlastenectvo posilňovať tradície a nie zákon.

Obidvaja politici ocenili, že došlo k pozitívnemu posunu v sporoch ohľadom jazykového zákona. "Je to lekcia. Budem rád, keď táto téma prestane byť vnútroštátne a medzištátne citlivou," vyhlásil Figeľ s dôvetkom, že nie je v poriadku, ak musí byť k relatívne stručnej novele vypracovaný mimoriadne široký a podrobný výklad.

"Ak by bol akýkoľvek platný zákon podrobený takej analýze a daný pod taký mikroskop, vyplynie z toho potreba dávať výklady," reagoval Maďarič. Zdôraznil, že vysoký komisár OBSE pre otázky menšín Knut Vollebaek označil výklad zákona v jeho súčasnej podobe za "solídny základ pre uplatňovanie zákona"."Európske autority na adresu zákona o štátnom jazyku jasne povedali, že je v súlade s európskymi štandardmi," pripomenul Maďarič.

Jazykový zákon má podľa neho pozitívne účinky už teraz, keďže skočila prax, keď bolo v obciach na juhu Slovenska, v ktorých žilo povedzme 10-20 % Slovákov, vo zvyku vysielať v obecnom rozhlase len v maďarčine.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt