Aktuálne správy Späť na správy
Rumunsko obnovilo právomoci protikorupčného úradu
Tuesday 24 August 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bukurešť 24. augusta (TASR) - Rumunský Senát dnes obnovil právomoci protikorupčného orgánu zriadeného Európskou úniou, ktorý je kľúčový v boji proti úplatkárstvu v krajine, považovanej za jedného z najskorumpovanejších členov EÚ.
Zákon umožňuje Národnej agentúre pre bezúhonnosť (ANI) preverovať majetok politikov. Teraz sa stal záväzným, keďže horná komora parlamentu - kde je krehká väčšina v rukách centristickej koaličnej vlády - mala posledné slovo.
Rumunsko sa dostalo pod paľbu kritiky Európskej komisie začiatkom tohto roka, keď ústavný súd rozhodol, že vyšetrovacia činnosť ANI sa prekrýva s činnosťou rumunských justičných orgánov a vďaka tomu je ANI prakticky bezmocná.
"Bolo to zodpovedné hlasovanie... Rumunsko teraz opäť získava časť svojej stratenej dôveryhodnosti," vyhlásil premiér Emil Boc pred novinármi. "Teraz obnovíme dôveryhodnosť Rumunska v oblasti justície doma aj za hranicami," dodal.
Generálny tajomník agentúry Horia Georgescu takisto povedal, že zákon nakoniec "prinesie úspechy v boji proti korupcii".
Rumunsko patrí podľa organizácie Transparency International spolu s Bulharskom a Gréckom k najskorumpovanejším štátom EÚ. Krajina sa od začlenenia do Európskej únie v roku 2007 snaží tvrdo zasahovať proti korupcii, obzvlášť na ministerstve spravodlivosti. Práve toto ministerstvo je pravidelne obviňované z úplatkárstva a politického klientelizmu.
Na základe nových, dnes schválených pravidiel bude nesprávne informovanie o nadobudnutom majetku pokladané za zločin. Ľudia uchádzajúci sa o verejné funkcie vrátane parlamentu budú musieť zverejňovať hodnotu svojho majetku a podávať vyhlásenia, že sa nedopúšťajú konfliktu záujmov.
Štátne kontrakty a objednávky, na ktorých je politik zainteresovaný, sa takisto budú musieť zverejňovať. Občianske súdy navyše budú mať opäť právomoc skonfiškovať majetok politikov, označený za protizákonne nadobudnutý, ak k takémuto záveru dospeje vyšetrovanie uskutočnené takzvanými inšpektormi pre bezúhonnosť a prokurátormi.
Proti zákonu, ktorý obnovuje právomoci ANI, sa stavala ľavicová opozícia a hlasovania sa zdržala.
Zdroj: Reuters
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona