Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Kubánsky kardinál Ortega: Raúl Castro chce začať otvorený dialóg s USA

Washington 9. augusta (TASR) - Hlava katolíckej cirkvi na Kube, kardinál Jaime Ortega, vyhlásil, že kubánsky prezident Raúl Castro si želá "otvorenie" dialógu s USA.

"Opakovane mi pri niekoľkých príležitostiach povedal, že je pripravený na priame rokovanie s vládou Spojených štátov o akejkoľvek otázke," citovali Ortegu noviny Washington Post.

Ortega a katolícka cirkev v posledných týždňoch úspešne rokovali s kubánskou vládou o prepustení vyše 50 politických väzňov.

Podľa najvyššieho predstaviteľa katolíkov na ostrove je Castrova motivácia pre rozhovory s USA v možnosti naštartovať kubánsku ekonomiku pomocou amerických investícií a obchodu s USA. Vyjadrenia kubánskeho duchovného citoval redaktor Jackson Diehl, ktorý s Ortegom robil rozhovor.

Kardinál uviedol, že akékoľvek demokratizačné reformy sa musia uskutočňovať postupne. "Nie je realistické začínať od konca. Najdôležitejšie je uskutočniť kroky, aby sa začal tento proces," uviedol Ortega.

Súčasnú situáciu na Kube označil za "niečo nové" s "otvorenými možnosťami".

Ortega si minulý týždeň prevzal vo Washingtone cenu a stretol sa s predstaviteľmi americkej vlády.

Zdroj: DPA

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt