Aktuálne správy Späť na správy
ČR: Vládu čaká hlasovanie o dôvere
Tuesday 10 August 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Praha 10. augusta (TASR) – Česká koaličná vláda Petra Nečasa (ODS) dnes popoludní predstúpi pred Poslaneckú snemovňu so žiadosťou o vyslovenie dôvery.
Napriek tomu, že český kabinet zostavila strana, ktorá parlamentné voľby na konci mája nevyhrala, hlasovanie o dôvere je považované za jednoznačnú záležitosť. Tri koaličné strany – ODS, TOP 09 a Veci verejné – totiž majú v 200-člennej dolnej komore pohodlnú väčšinu až 118 poslancov.
Opozícia tvorená 56 poslancami ČSSD a 26 zvolenými za KSČM avizovala, že vláde dôveru nevysloví. Pre opozíciu však bude rozprava pred hlasovaním veľkou príležitosťou zviditeľniť sa, preto znalci parlamentných pomerov nevylučujú, že verejné vystúpenia o koaličnom programe a novej pravicovej vláde budú trvať až do večera a k samotnému hlasovaniu o dôvere sa poslanci dostanú až v stredu.
Vo vládnom programe kabinet Petra Nečasa sľubuje znižovanie rozpočtového deficitu cestou šetrenia a škrtov, boj s korupciou a netransparentnými podmienkami verejných zákaziek. Vláda sa v programe hlási k zámeru realizovať dôchodkovú reformu, reformy v oblasti vysokého školstva a zdravotníctva.
Vládne strany majú v Poslaneckej snemovni 118 poslancov, ale výsledok hlasovania tomu nemusí zodpovedať. Poslanec Stanislav Huml zvolený za Veci verejné totiž v predvečer schôdze vypovedal strane poslušnosť a nie je isté, ako bude hlasovať. Šéf strany Radek John sa pokúsil situáciu bagatelizovať s tým, že s Humlom bude vedenie strany debatovať na dopoludňajšom rokovaní poslaneckého klubu.
Poslanecký nováčik Stanislav Huml, bývalý šéf stredočeskej dopravnej polície, sa dištancoval od "zmluvy o úprave vzájomných vzťahov politickej strany a kandidáta", ktorá pod hrozbou sankcie až sedem miliónov českých korún (280.000 eur) okrem iného zaväzuje poslanca, aby hlasoval v súlade so straníckou líniou a zakazuje mu verejné prezentovať názory odlišné od pozície vedenia strany.
"Vidím, že aj v rade ďalších prípadov budem asi hlasovať sám za seba," avizoval Huml bez toho, že by jasne uviedol, či dá vláde svoju dôveru.
Poslanec Huml označil zmluvu, ktorú pred voľbami dobrovoľne podpísal, za protiústavnú. Zmluva mala byť poistkou strany VV proti tzv. prebehlíctvu poslancov, ktoré bolo v Poslaneckej snemovni častým javom najmä v minulom volebnom období.
Hlavným dôvodom vzdoru poslanca, ako sám priznal, sa však stal postoj predsedu strany Radka Johna, ktorý sa pred týždňom zúčastnil na pohrebe Milana Paumera a podporil dodatok k vládnemu programu, podľa ktorého vláda pripraví zákon o uznaní protikomunistického odboja. Odboj proti komunizmu by sa tak dostal na úroveň odboja proti nacizmu.
Paumer na začiatku 50. rokov minulého storočia patril do skupiny bratov Josefa a Ctirada Mašínovcov, ktorí v Čechách podpaľovali stohy slamy a pred útekom na Západ prepadli dve stanice Zboru národnej bezpečnosti a peňažný transport. Po Mašínovcoch zostali v Čechách tri obete, pričom sporné je zastrelenie pokladníka a usmrtenie jedného policajta, ktorého Ctirad Mašín podrezal bezbranného po tom, ako ho omámil chloroformom.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona