Aktuálne správy Späť na správy
India bojuje s ropnou škvrnou po zrážke lodí neďaleko Bombaja
Monday 09 August 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Naí Dillí 9. augusta (TASR) - Indické námorníctvo a pobrežná stráž sa dnes pokúšali zabrániť rozširovaniu rozsiahlej ropnej škvrny neďaleko západoindickej obchodnej metropoly Bombaj.
Ropa, ktorá unikla do mora v sobotu po zrážke dvoch nákladných lodí, "vyvoláva vážne obavy zo znečistenia životného prostredia", vyhlásil hlavný minister indického zväzového štátu Maháraštra, ktorého je Bombaj hlavným mestom. "Pokúšame sa maximálne zabrániť jej šíreniu," zdôraznil Ašók Čavan.
Pobrežné oblasti vyhlásili pohotovosť a zastavili výlov rýb. Lode, ktoré sa zrazili, boli registrované v Paname. Loď MSC Chitra je po nehode naklonená v 75-stupňovom uhle a najmenej 200 z jej nákladných kontajnerov pláva v mori, uviedla televízia NDTV. Niektoré z nich podľa pobrežnej stráže obsahujú naftu, benzín či nebezpečné chemikálie.
Z lode vyteká motorový olej a ropná škvrna na hladine sa postupne presúva smerom k pobrežiu.
Práce v najvyťaženejšom prístave Indie - prístave Džaváharlála Nehrúa - sa zastavili a námorníctvo by po obhliadke situácie malo dnes rozhodnúť, či otvorí plavebnú cestu pre väčšie lode. V Bombaji rokujú predstavitelia mesta, ktorí plánujú naliehavé opatrenia.
Keď škvrna dorazí k pevnine, začnú ju likvidovať mimoriadne čistiace čaty. Do Bombaja priletel tím špecialistov z holandského Rotterdamu s príslušným technickým vybavením, informovali dnes noviny Times of India. Príčina kolízie lodí nie je známa, vyšetrujú ju. Na základe zákona o ochrane životného prostredia boli predbežne podané žaloby na posádky a majiteľov oboch lodí. Ich kapitánov vypočúva bombajská polícia. Všetkých 33 členov oboch posádok sa podarilo zachrániť.
Zdroj: DPA
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona