Aktuálne správy Späť na správy
Nový prezident Bronislaw Komorowski sa zaviazal zjednotiť Poľsko
Friday 06 August 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Varšava 6. augusta (TASR) - Nový poľský prezident Bronislaw Komorowski, ktorý dnes v parlamente slávnostne zložil prezidentský sľub, vo svojom inauguračnom príhovore zdôraznil potrebu budovať národnú jednotu.
Ešte pred jeho vystúpením držali prítomní minútu ticha za bývalého prezidenta Lecha Kaczynského a 95 ľudí, ktorí 10. apríla spolu s ním zahynuli pri leteckej havárii neďaleko ruského Smolenska.
"Smolensk bol našou spoločnou tragédiou, naším spoločným smútkom," povedal Komorowski. "Ukázal nám však tiež, že naša spoločnosť, štát, demokracia a ústava dokážu povstať pri takejto situácii. Demokratický ústavný poriadok, ktorý sme budovali počas ostatných 20 rokov v Poľsku, si udržal kontinuitu moci a dôstojne si uctil pamiatku obetí."
Komorowski poďakoval takmer deviatim miliónom voličov, ktorí mu v prezidentských voľbách dali svoj hlas, pripomenul však aj osem miliónov Poliakov, ktorí hlasovali za jeho súpera Jaroslawa Kaczynského. Zaviazal sa vykonávať si povinnosti hlavy štátu tak, aby si získal ich uznanie.
"Poľsko potrebuje spoluprácu medzi najvýznamnejšími inštitúciami štátu: medzi vládou, prezidentom, parlamentom, ale aj medzi politickými stranami,(...) medzi tými vo vláde a tými v opozícii," pokračoval. "Ako prezident vyhlasujem, že si takúto spoluprácu želám."
"Potrebujeme viac pokoja a vzájomného pochopenia, menej bojovania, opovrhovania a niekedy aj nenávisti," povedal ďalej Komorowski. Poľsko podľa neho potrebuje "dobre fungujúce štátne inštitúcie, výkonnú a priateľskú vládu a každodennú bezpečnosť."
"Neočakávajme, že štát bude garantom tohto poriadku. Všetci poľskí občania sú garantmi tohto poriadku," zdôraznil.
Komorowski vyzdvihol potrebu eliminovať bariéry na ceste k úspešnému vstupu mladých ľudí do života. Povedal, že "práca, bývanie, škôlky, jasle...nesmú byť nedostatkovým tovarom a službou". Zdravotníctvo a dôchodkový systém si podľa jeho slov vyžadujú radikálne zlepšenie.
V zahranično-politickej oblasti chce Komorowski podporovať poľsko-ruské zmierenie. "Je to významná výzva ako pre Poľsko, tak pre Rusko: V tejto časti Európy nebude stabilný rozvoj bez spolupráce s Ruskom," povedal.
Zopakoval, že jeho prvá zahraničná cesta povedie do Bruselu, Paríža a Berlína, čím chce "ukázať európske korene Poľska". Vzťahy vnútri Weimarského trojuholníka medzi Poľskom, Nemeckom a Francúzskom sú podľa jeho slov rozhodujúce pre stabilitu a súdržnosť Európy a pre medzinárodné postavenie Poľska.
"Jedným z pilierov poľskej zahraničnej politiky sú úzke vzťahy s USA a transatlantické spojenectvo," pokračoval. "Ako člen NATO si je Poľsko vedomé svojich spojeneckých záväzkov. Chápeme, že v záujme našej vlastnej i kolektívnej bezpečnosti by sme mali poskytnúť naše sily pre spojenecké operácie." Poľsko týmto spôsobom postupovalo veľakrát.
"Chcem pokračovať v politike svojich predchodcov (vo funkcii prezidenta), ktorým sa podarilo posilniť spoločenstvo stredoeurópskych záujmov, osobitne v rámci Vyšehradskej skupiny, a posilniť vzťahy Poľska s krajinami v regióne. A to s krajinami, ktoré vstúpili do EÚ ako Poľsko, ale aj s tými, ktorí sa o členstvo v EÚ usilujú a ktoré podporujeme, ako je Ukrajina," dodal Komorowski.
"Pridali sme sa ku skupine európskych lídrov, chceme posilniť, inšpirovať a dynamizovať starý kontinent, k čomu prispeje aj poľské predsedníctvo EÚ v druhej polovici roku 2011."
"Verím v poľskú cestu,(...) verím v Poľsko, verím v patriotizmus každodenného úsilia, každodennej práce. Verím v naše poľské schopnosti a možnosti. Jednoducho verím v nás, Poliakov," ukončil svoje vystúpenie Komorowski.
Jeho príhovor sledovali čestní hostia, medzi nimi aj bývalý prezident a líder antikomunistického hnutia Solidarita Lech Walesa a predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek.
Chýbal však Jaroslaw Kaczynski, líder strany Právo a spravodlivosť (PiS) a brat zosnulého prezidenta, ktorého Komorowski v júlových prezidentských voľbách v druhom kole hlasovania porazil.
Popoludní sa Komorowski zúčastnil na omši vo varšavskej katedrále. Následne prevzal na kráľovskom hrade Rad bielej orlice - najvyššie vyznamenanie krajiny.
Sídlom prezidenta bude dočasne palác Belweder, kde zostane až do ukončenia renovácie prezidentského paláca.
Zdroj: PAP, DPA
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona