Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Raúl Castro: Určité reformy na Kube budú, trhové hospodárstvo nie

Havana 2. augusta (TASR) - Kubánska vláda prezidenta Raúla Castra nebude robiť reformy smerom k trhovému hospodárstvu, ale bude "bez zhonu" sledovať kurz "aktualizácie" socialistického modelu.

Na nedeľňajšom plenárnom zasadaní kubánskeho parlamentu Raúl Castro ďalej povedal, že v ekonomike Kuby bude mať naďalej hlavnú úlohu centrálne plánovanie, ale štát nebude regulovať všetko.

Zavedenie trhového socializmu tak ako v Číne alebo Vietname kubánska vláda neplánuje. Aj podniky zostanú vo vlastníctve štátu. Socialistický systém je "neodvolateľný", zdôraznil Castro vo vystúpení pred 610 poslancami.

Určité, aj keď len kozmetické zmeny však pripustil, keď povedal: "Myslíme si, že štát sa v súčasnosti podieľa na viacerých činnostiach, z ktorých musí odísť."

Ako príklad uvoľnenia uviedol Castro kaderníkov, ktorí už teraz môžu tvoriť v určitom cenovom pásme svoje vlastné ceny. Takéto zmeny by sa mali rozšíriť aj na ďalšie služby.

Podľa Castra určité obmedzenia pre vydávanie licencií pre malé a stredné podniky by mohli byť zrušené a Kubánci budú môcť vlastniť malé firmy a zamestnávať pracovníkov.

Avizoval tiež "rozsiahle" zníženie počtu štátnych zamestnancov. "Musíme navždy skoncovať s predstavou, že Kuba je jedinou krajinou na svete, kde môžete žiť bez práce," povedal Castro. Odmietol však správy v zahraničnej tlači, že plánuje ekonomické reformy podľa "kapitalistických vzorov". Poprel tiež špekulácie, že vo vedení komunistickej strany sú konflikty ohľadom rýchlosti a hĺbky zmien a trval na tom, že revolúcia je "silnejšia ako kedykoľvek predtým".

V súvislosti s prepustením politických väzňov Castro varoval kubánsku opozíciu, že tí, ktorí sa pokúsia ohroziť nezávislosť Kuby, budú potrestaní. "Obrana našich posvätných úspechov, našich ulíc a námestí zostane prvoradou povinnosťou našich revolucionárov," vyhlásil 79-ročný Raúl Castro, ktorý prevzal moc na Kube pred dvoma rokmi po svojom 83-ročnom bratovi Fidelovi, čeliacom zdravotným problémom.

Avizované prepustenie 52 opozičných aktivistov bolo podľa Raúla Castra suverénnym rozhodnutím kubánskeho štátu na základe jeho zákonov. Aktivisti deportovaní do Španielska neboli v roku 2003 odsúdení za svoje názory, ale preto, že v službách USA vykonávali ich blokačnú a podvratnú politiku.

Kubánsky parlament zasadá dvakrát do roka. Kubánci dúfajú, že poslanci schvália zmeny, ktoré im pri nástupe do úradu sľúbil prezident Raúl Castro. Aj katolícka cirkev, ktorá vystupuje ako sprostredkovateľ medzi opozíciou a vládou, nedávno vyzvala na reformy a odstránenie byrokratických prekážok pre rozvoj jednotlivcov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt