Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Genetika: Áziu ľudia osídlili južnou cestou

Singapur 11. decembra (TASR) – Vedci zmapovali DNA 75 populácií, obývajúcich juhovýchodnú a východnú Áziu. Špecifické varianty sa prekrývajú s etnickými a jazykovými skupinami. Genetická rozmanitosť stúpa od severu k juhu, čo značí osídlenie z juhu.

V časopise Science to napísalo vyše 90 členov Panázijského konzorcia pre výskum premenlivosti úsekov DNA na úrovni jedného jej "písmena" v rámci HUGO (Human Genome Organization, Organizácia pre výskum ľudského genómu), ktorí pôsobia v 40 inštitúciách desiatich ázijských krajín. Podrobne preskúmali genómy približne 2000 osôb zo 73 ázijských a dvoch neázijských etník.

Zo spomenutého zreteľného poklesu genetickej premenlivosti smerom na sever vyplýva skôr jeden veľký impulz ľudskej migrácie do vnútra Ázie, ktorý vyšiel z jej juhovýchodu, ako doteraz väčšinovo predpokladané viaceré migračné impulzy z juhu i zo severu.

Poslední spoloční predkovia všetkých Ázijcov najprv prišli do Indie, odkiaľ neskôr migrovali na východ do Thajska a na juh do dnešnej Malajzie a Indonézie a na Filipíny.

Prvým migrantom sa podarilo usadiť až ďaleko na juhu. Tento záver sa týka malajských a filipínskych Negritov (etniká, pripomínajúce afrických Krovákov a Pygmejov), obyvateľov východnej Indonézie a prvých osídlovateľov tichomorských ostrovov.

Niekoľko skupín potom migrovalo späť na sever a premiešalo sa s tamojšími obyvateľmi, čím vznikli austronézske, austroázijské, tai-kadaiské, hmong-mienské a altajské populácie.

Poznanie úzkej väzby genetických podskupín v Ázii na zemepisnú polohu a jazyk je veľmi dôležité pre tamojšie medicínske a farmakologické výskumy s genetickými zreteľmi. "Tento výskum predstavuje míľnik nielen čo sa týka samotných výsledkov, ale aj konzorcia, ktoré ho robilo. Desať ázijských krajín sa stretlo v solidárnom duchu, aby pochopilo, ako sme si boli príbuzní po ľudskej stránke, a  napokon to skončilo skutočne ázijskou vedeckou komunitou. Nedostatok financií a rozmanité prevádzkové obmedzenia sme prekonali partnerstvom, dobrou vôľou a kultúrnou citlivosťou," povedal prezident HUGO Edison Liu, ktorý je výkonným riaditeľom Genómového inštitútu v Singapure.

Na práci Panázijského konzorcia sa zúčastnili odborníci z Číny, Filipín, Indie, Indonézie, Japonska, Južnej Kórey, Malajzie, Singapuru, Taiwanu a Thajska. Pomohli im tri špecializované inštitúcie, respektíve firmy z USA.

"Naším ďalším cieľom je túto spoluprácu rozšíriť na celú Áziu zahrnutím Strednej Ázie a ostrovov, kde sa usadili Polynézania. Chceme tiež, aby naša genómová analýza bola podrobnejšia – čo sa týka premenlivosti stavby genómu i zvýšením počtu preverovaných 'jednopísmenových' variácií DNA na vyše 1 milión," doplnil Edison Liu.

Zdroje:

Science z 11. 12. 2009

Komuniké Agency for Science, Technology and Research (A*STAR), Singapur, z 10. 12. 2009.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt