Aktuálne správy Späť na správy
Hírextra: Radikálne zmeny počas prvých 60 dní maďarskej vlády premiéra Orbána
Wednesday 28 July 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Budapešť 28. júla (TASR) – Druhá vláda maďarského premiéra Viktora Orbána zrealizovala v prvých 60 dňoch svojho úradovania množstvo významných opatrení a predložila parlamentu viaceré návrhy. Uviedol to dnes maďarský spravodajský server hirextra.hu, podľa ktorého medzi prvými zmenami bolo zníženie počtu regionálnych i parlamentných poslancov.
Kým do regionálnych zastupiteľstiev budú na jeseň voliť takmer o polovicu menej terajšieho počtu poslancov, do parlamentu sa v nadchádzajúcom cykle dostane namiesto súčasných 386 už len 200 zákonodarcov.
Medzi dôraznými opatreniami na zníženie vládnych výdavkov, ktoré prijala vláda, patrí obmedzenie vyplácania prémií v štátnej sfére, zastavenie uzatvárania externých zmlúv a určenie stropu odmeňovania vysokých štátnych úradníkov. Po škandálnom vyplácaní odstupného v Budapeštianskom dopravnom podniku (BKV) vláda zaviedla 98-percentné mimoriadne zdaňovanie odstupného, ktorého výška presiahne 200 miliónov forintov (704.870 eur).
V hospodárskej oblasti vláda okrem iného zjednodušila administratívu v prípade investícií, zrušila rôzne druhy malých daní a znížila daň z podnikania pre malé a stredné podniky z 19 na desať percent.
Vláda zrušila alebo zjednodušila zdaňovanie v oblastiach charity a dedičstva. Vyplácanie rodinných prídavkov podmienila povinnosťou pravidelnej školskej dochádzky detí.
Ďalšie opatrenia Orbánovho kabinetu v tomto období sa týkali vytvorenia podmienok na to, aby maďarskí lekári nechodili pracovať do zahraničia. V oblasti justície zaviedli sprísnenia v prípade násilných trestných činov. Vláda sa snaží robiť kroky aj v oblasti boja proti korupcii.
Vláda vytvorila podmienky pre zjednodušené udeľovanie dvojakého občianstva Maďarom žijúcim v susedných krajinách.
Schôdzkou premiérov Vyšehradskej štvorky sa otvorila nová kapitola v slovensko-maďarských vzťahoch, ku ktorým sa viaže množstvo otvorených otázok a citlivých problémov. Napriek tomu maďarské ministerstvo zahraničných vecí podalo podnet na Európsky súdny dvor vo veci odmietnutého vstupu maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma na slovenské územie z 21. augusta 2009, píše hirextra.hu.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona