Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Srbsko: Kvôli rozsudku o Kosovu bude mimoriadne zasadať vláda

Belehrad 23. júla (TASR) - Srbský premiér Mirko Cvetkovič na dnes zvolal mimoriadne zasadanie vlády v Belehrade s cieľom analyzovať štvrtkové stanovisko Medzinárodného súdneho dvora (MSD), podľa ktorého jednostranné vyhlásenie nezávislosti Kosova neporušilo medzinárodné právo.

"Vláda je toho názoru, že stanovisko MSD si vyžaduje dôkladnú analýzu a začneme s diplomatickou iniciatívou, aby sa Srbsko čo najlepšie pripravilo na rozpravu na pôde Valného zhromaždenia OSN," informoval Cvetkovičov úrad.

Srbská vláda bude rokovať aj o spôsoboch ďalšieho riešenia problému Kosova, informoval srbský spravodajský server RTS. "Stanovisko Srbska je, že sa k riešeniu otázky Kosova môže dôjsť jedine cestou dialógu, ktorý povedie k trvalému a stabilnému mieru v tejto oblasti," povedal srbský premiér.

MSD vo štvrtok rozhodol, že kosovskí Albánci jednostrannou deklaráciou nezávislosti neporušili medzinárodné právo, ani rezolúciu OSN číslo 1244. Za takýto rozsudok hlasovalo desať sudcov, predovšetkým z krajín, ktoré už Kosovo uznali. Proti boli štyria vrátane slovenského sudcu Petra Tomku.

Súd sa nechcel zaoberať politickými dôsledkami jednostrannej deklarácie o vyhlásení nezávislosti, ale prenechal ich Valnému zhromaždeniu OSN.

Srbský prezident Boris Tadič uviedol, že rozhodnutie súdu je pre Srbsko "ťažké" a dodal, že Srbsko napriek tomu nikdy neuzná jednostranne vyhlásenú nezávislosť Kosova. Belehrad bude výlučne politickými prostriedkami pokračovať v bránení územnej integrity Srbska, dodal Tadič.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt