Aktuálne správy Späť na správy
Európska komisia: Prácu záchranárov má zefektívniť nový komunikačný systém
Thursday 22 July 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 22. júla (TASR) - Európska komisia predstavila dnes komunikačný systém vyvinutý expertmi v rámci výskumného programu WORKPAD, ktorý by mohol uľahčiť a zefektívniť prácu záchranárov postupne vo všetkých krajinách európskej dvadsaťsedmičky.
V rámci projektu, ktorý finančnými zdrojmi podporovala aj Európska únia, boli vyvinuté softvérové aplikácie, ktoré umožňujú záchranárskym tímom v oblastiach postihnutých prírodnou katastrofou rýchlu a efektívnu koordináciu a komunikáciu.
Tieto dva dôležité atribúty záchranárskej práce sú obzvlášť dôležité vtedy, keď sa v jednej oblasti nachádza v rovnakom čase viacero záchranárskych tímov z rôznych organizácií, verejných orgánov či mimovládnych organizácií.
Výskumní pracovníci mali možnosť preskúmať možnosti prepojenia desiatok databáz rôznych organizácií pomocou technológie peer-to-peer a tým zlepšiť reakčný čas a vyhnúť sa dvojitej činnosti. Jedno ústredné kontaktné miesto, kam sa posielajú a odkiaľ sa odosielajú informácie všetkým záchranárskym tímom, prispeje k rýchlejšej a efektívnejšej záchrane väčšieho počtu životov.
Prostredníctvom ústredného koordinačného a kontaktného miesta môžu záchranári navzájom komunikovať pomocou vreckových zariadení (väčšinou ide o vreckové počítače PDA). Vedúci tímov môžu napríklad využívať lokalizačnú funkciu (tzv. geo-tagging) a mať vďaka nej neustále prehľad o všetkých členoch svojho tímu, vedieť, kde sa nachádzajú jednotliví humanitárni pracovníci a aké úlohy plnia.
K informáciám, ktoré sa vymieňajú cez túto sieť pomocou technológie peer-to-peer (P2P), môžu patriť aj také podrobné údaje, ako sú mená ľudí, ktorí bývali v zrútenej obytnej budove, zoznamy žiakov, telefónne zoznamy, mapy a iné relevantné informácie.
V rámci WORKPAD-u bol vyvinutý aj softvér, ktorý dokáže záchranárom určiť úlohy, prideliť funkcie a poskytnúť im podrobné pokyny. Dá sa aktualizovať v reálnom čase, takže v naliehavej situácii možno záchranárov odvolať a nasadiť ich tam, kde sú v danej chvíli potrebnejší.
"V prípade zemetrasenia, lesného požiaru alebo záplav musíme zapojiť všetky naše dostupné zdroje, aby sme zachránili čo možno najviac životov a pohotovo poskytli pomoc v núdzi. Finančné prostriedky EÚ určené na výskum prispeli k vzniku vynikajúceho IKT nástroja, ktorým sa zlepší a zrýchli reakčná schopnosť v prípade katastrofy. Aj takýmto spôsobom môžu výskum a inovácie pomôcť pri budovaní digitálnej agendy pre Európu," uviedla podpredsedníčka Európskej komisie zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová.
Výsledky výskumu v rámci projektu WORKPAD sa úspešne odskúšali v južnom Taliansku. Ide o oblasť s každoročným výskytom lesných požiarov a občasnými zemetraseniami, čo si vyžaduje zvýšené nasadenie záchranárov. Technológiu možno okamžite začať používať v praxi.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona