Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Belgicko: Na slávnostnej prehliadke armády a polície zaujalo aj Lamborghini

Brusel 21. júla (TASR) - Aj tento rok bolo hlavným programom výročia dňa belgickej štátnosti slávnostné defilé všetkých zložiek ozbrojených síl za prítomnosti kráľa Alberta II. a jeho manželky Paoly. Na námestí Place des Palais sa promenádovalo viac než tisíc vojakov i niekoľko stoviek exemplárov vojenskej techniky.

Vojenskej prehliadky sa zúčastnila aj 82-ročná kráľovná Fabiola, ktorá napriek tomu, že jej neznámy človek znovu pohrozil smrťou opätovne aj v tomto roku, si cestu na čestnú tribúnu našla.

Námestie bolo v deň štátneho sviatku z oboch strán lemované tribúnami, na honosnej časti osláv sa zúčastnili takisto predstavitelia štátov sveta, ktoré majú oficiálne zastúpenie v Belgicku. Na rozsiahlom námestí pred kráľovským palácom si našlo okrem nich miesto aj asi päť stoviek Belgičanov, ktorí sa dostali k lístkom. V okolitých uliciach sledovali bezpečnostnými silami ostro sledovanú akciu za zátarasami ďalšie tisícky návštevníkov.

Počas prehliadky zaujali stíhačky vzdušných síl, ktoré efektne potiahli za sebou farebné "stuhy" v národných farbách - žltej, červenej a čiernej. Potlesk si vyslúžili veteráni belgickej armády, ale rovnako aj služobné vozidlo belgickej polície značky Lamborghini Gallardo, ktoré má zjednodušovať dolapenie najrýchlejších zločincov.

Oslavy dňa začala belgická kráľovská rodina slávnostným Te Deum na poludnie v katedrále Sv. Michala a Sv. Guduly, rovnako ako na prehliadke aj na náboženskej udalosti sa zúčastnili ministri dosluhujúcej vlády na čele s premiérom Yvesom Letermeom. Okrem nich sa v katedrále objavili aj predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Tradičným vyvrcholením slávnostného dňa je nočný ohňostroj, ktorý sa rovnako ako počas vítania Nového roka odpaľuje z ďalšieho historického námestia v Bruseli, Mont des Arts.

Belgicko vyhlásilo od Holandska nezávislosť v septembri 1830. Belgickou revolúciou sa skončila existencia Kráľovstva holandského, ktoré v jednom štáte tvorili Belgicko a Holandsko. V Bruseli vznikla 26. septembra dočasná vláda, zvolení boli členovia Národného kongresu. Vypracovali ústavu, v ktorej sa konštatovalo, že Belgicko je dedičná a parlamentná monarchia s ministerskou zodpovednosťou. Za kráľa zvolili Leopolda, zakladateľa sasko-kobursko-gothajskej dynastie. Po tom, čo 21. júla 1831 zložil v Bruseli ústavný sľub, nastúpil na trón pod menom Leopold I. Ten deň sa zo zákona prijatého 27. mája 1890 stal belgickým štátnym sviatkom.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt