Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Írsky parlament ako prvý chce viac zasahovať do tvorby úniovej legislatívy
Wednesday 21 July 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel/Dublin 21. júla (TASR) - Írsko je prvou krajinou, ktorá sa intenzívne domáha väčšej zainteresovanosti národného parlamentu v tvorbe európskej legislatívy. Nové poslanie zákonodarných zborov pri tvorbe právnych noriem európskej dvadsaťsedmičky zavádza Lisabonská zmluva.
Ako informuje portál euractiv.com, tento mesiac prebehol výskum výboru írskeho parlamentu, ktorý bol zostavený z členov parlamentnej delegácie pre európske záležitosti a pre európsku legislatívu.
Výbor skúmal, ako by sa parlament mohol v čo najskoršom štádiu zaoberať problematickými právnymi úpravami, ktoré predkladá Európska komisia, a ako efektívne vniesť do debaty svoje dodatky či výhrady k predpisom.
Podľa poslankyne stredopravej Fine Gael Lucindy Creighton je v súvislosti s normami už "zbytočné plakať nad rozliatym mliekom". S poslankyňou súhlasí aj bývalý predseda Európskeho parlamentu, momentálne v mediálnom svete pracujúci Pat Cox, ktorý si myslí, že "Írsko potrebuje zvýšiť svoj hlas či už počas diskusií o nových predpisoch, alebo počas samotnej legislatívnej tvorby".
V Írsku sa vynárajú názory, podľa ktorých by ministri mali sľúbiť pred parlamentom, že nezahlasujú za daný návrh na zasadnutí Rady ministrov EÚ, pokiaľ tento návrh nedostane podporu od poslancov.
Podľa Lisabonskej zmluvy by národné parlamenty mali byť od začiatku tvorby akýchkoľvek nových eurosmerníc a nariadení v úzkom kontakte s EK, ale aj s legislatívnymi zbormi v ostatných členských štátoch. Zavádza aj inštitút tzv. žltej a oranžovej karty, ktorú môžu udeliť komisii národné parlamenty.
Pokiaľ sa vysloví proti určitej legislatíve aspoň tretina (deväť) parlamentov z členských štátov, EK musí svoj zámer prehodnotiť a dostáva žltú kartu. Oranžová karta platí v prípade, ak EK vytrvá vo svojom názore na problematiku, ale minimálne polovica zákonodarných zborov je proti. Potom musí EK predložiť celú vec pred Radu EÚ a Európsky parlament, ktoré rozhodnú o námietkach zo strany parlamentov.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona