Aktuálne správy Späť na správy
DEMEŠ: Pre EÚ je obrovskou výzvou, aby krajiny Balkánu pridružila do rodiny
Thursday 10 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 10. decembra (TASR) - Pre Európsku úniu je obrovskou výzvou, aby pridružila krajiny juhovýchodnej Európy do svojej rodiny. "Treba týmto štátom pomáhať ekonomicky, politicky a ľudsky. Rovnako budeme musieť premyslieť iné procesy, ktoré im pomôžu vstúpiť do únie. Treba v niečom privrieť oči a nenastaviť také prísne kritéria, ako to bolo pri predchádzajúcich krajinách," uviedol pre TASR Pavol Demeš.
Riaditeľ The German Marshall Fund of the United States pre strednú a východnú Európu si dnes prevzal pri príležitosti Dňa ľudských práv cenu za podporu vzájomnej spolupráce v juhovýchodnej Európe. Odovzdal mu ju generálny sekretár Organizácie médií v juhovýchodnej Európe (SEEMO) Oliver Vujovič.
Ako ďalej pokračoval, krajiny západného Balkánu prechádzajú veľmi komplikovaným politicko-spoločenským vývojom a bez pomoci EÚ sa im ťažko podarí vymaniť sa z ich problémov. Najväčším otáznikom, ako sa vyrovná s fungovaním štátu a vnútornou identitou, je pre Demeša Bosna a Hercegovina. Označil ju za najkomplikovanejšiu krajinu v Európe, kde sa ľudia ešte stále delia na základe etnickej príslušnosti.
Pri otázke dodržiavania ľudských práv si podľa Demeša vyspelé európske štáty často neuvedomujú, že Balkán aj v súčasnosti prekonáva krutosti vojnového konfliktu, ktorý bol najväčším od skončenia druhej svetovej vojny. "Na Balkáne je stále veľa chudoby, obrovsky rozvinutá korupcia a existuje tam diskriminácia mnohých skupín ľudí," upozornil.
Integrácia Balkánu do únie je dlhodobou zahraničnopolitickou prioritou SR. "Slovensko je tam vnímané ako krajina, ktorá má veľký záujem byť aktívna v tejto zóne a nielen to deklaruje, ale to aj robí," konštatoval s tým, že sa tak deje na politickej, ako i na mimovládnej úrovni. "Máme šancu v tomto priestore ukázať, že sme moderná členská krajina EÚ a NATO, ktorá im bude schopná odovzdať svoje skúsenosti a zároveň im pomáhať v konkrétnych otázkach," poznamenal.
Udelenie ceny vníma Demeš ako ocenenie svojej 12-ročnej práce na Balkáne. Ako vymenoval, najskôr to bola pomoc pri povojnovej rekonštrukcii v odstraňovaní autoritárskych režimov, neskôr pri budovaní inštitúcií, občianskej spoločnosti a teraz sa spolu s ostatnými občianskymi aktivistami snaží pomôcť pri ich začleňovaní do EÚ.
Krajiny západného Balkánu považuje Demeš za jednu z najkrajších oblastí Európy, či už z geomorfologického alebo historického hľadiska. "Miera pohostinnosti a prívetivosti ľudí je výnimočná. Po ľudskej stránke sa tam cítim oveľa lepšie ako v západnej Európe. Ľudia tam zažili také šoky a také problémy, že teraz musia ísť na doraz v hľadaní základných impulzov pre život a optimizmus," uzavrel s tým, že stretávanie sa s ľuďmi z juhovýchodnej Európy je pre neho nesmierne inšpirujúce.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona