Aktuálne správy Späť na správy
Maďarsko: Mesterházy sa stal novým predsedom Maďarskej socialistickej strany
Saturday 10 July 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Budapešť 10. júla (TASR) – Predseda parlamentnej frakcie socialistov Attila Mesterházy sa stal novým predsedom opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP). Na dnešnom budapeštianskom mimoriadnom kongrese za Mesterházyho, ktorý bol jediným kandidátom, hlasovalo 87 percent delegátov.
Podľa tlačovej agentúry MTI Mesterházy v prejave pred voľbami povedal, že mieni zachovať jednotu v strane, chce ju obnoviť a plánuje doviesť ľavicový program k úspechu.
Zástupcom predsedu sa stal veľvyslanec András Balogh, ktorý bol kandidátom socialistov na post prezidenta. Post podpredsedu strany získal bývalý eurokomisár, dávnejší predseda MSZP a minister zahraničných vecí László Kovács a parlamentný poslanec Tamás Szabadkai.
Vo funkcii predsedu Republikovej rady MSZP potvrdili delegáti Gábora Simona.
MSZP bola vo vláde osem uplynulých rokov. V aprílových parlamentných voľbách vyhral volebný blok Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (Fidesz-KDNP), ktorý získal takmer 68 percent, MSZP so ziskom 15,20 percent voličských hlasov bola nútená odísť do opozície.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona