Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Najmladšia slovenská europoslankyňa je "sviežim vetrom", trápi ju Tökés
Saturday 10 July 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Štrasburg 10. júla (TASR) - Najmladšia slovenská europoslankyňa Katarína Neveďalová (SMER-SD) priznala, že si ju aj po roku účinkovania v Európskom parlamente ešte stále mýlia na chodbách budov s asistentkami. Keby však nemusela bojovať o svoj status, vraj by si svoj mandát necenila tak, ako je tomu teraz.
"Ja som očakávala viac práce, ako som mala v predchádzajúcom období, a to sa mi aj splnilo. Čo sa týka záväzkov, s ktorými som sem šla, teda podporovať mladých ľudí, to sa splnilo zatiaľ čiastočne. Okrem mládežníckej agendy mám ešte na starosti vzdelávanie a postavenie žien," priblížila v rozhovore pre TASR 27-ročná Neveďalová.
To, že svojím vekom vyčnieva spomedzi ostatných, má podľa nej dva aspekty. V EP nie je úplne najmladšia, na Bulhara Dimitara Stojanova "stráca" šesť mesiacov. "Má to dve stránky: pozitívnu i negatívnu. Stále sa mi stáva, že ma tu považujú niektorí za asistentku, ale je nás tu 736, nemôže každý každého poznať a rok nie je až taká dlhá doba. Na rokovaní frakcie sme si všetci rovní, berú ma ako akýsi 'svieži vietor', snažia sa mi aj poradiť, ale zväčša je to pozícia rovnocenná," opísala europoslankyňa, ktorá ale berie každodenné dokazovanie oprávnenosti nominácie na tento post ako veľkú výzvu.
"Mám sťaženú úlohu, lebo som mladá a aj preto, lebo som žena. Napriek tomu, že sme na pôde EP, je to stále trošičku problém. Na druhej strane, keby to bolo všetko zadarmo a bez ťažkostí, nevážili by sme si to tak, o to viac si vážim svoj post, ktorý tu mám," dodala.
Komplexný mechanizmus fungovania EP nie je pre ňu nezvládnuteľnou úlohou, ale aj po 12 mesiacoch sa ešte učí orientovať sa v spleti druhého najväčšieho zákonodarného zboru na svete. "Procedúry a rokovania EP sú oveľa zložitejšie, než ako vyzerajú navonok. Je tu veľa inštitútov, ktoré sa dajú využívať, len musíte vedieť, akým spôsobom. Úplnou novinkou to pre mňa nebolo, pracovala som už na tomto poli aj predtým, ale stále sa ešte napriek tomu dostávam do rokovacieho procesu EP," konštatovala.
So 74 percentami jej server votewatch.com v analýze ročného účinkovania nového parlamentu prisúdil pozíciu poslanca zo Slovenska, ktorý najmenej navštevuje plenárne zasadnutia EP. "Neviem, podľa čoho je vyrátavaná účasť. Berú sa do úvahy len štyri dni plenárneho zasadnutia v Štrasburgu mesačne a napríklad dvojtýždňová robota v Bruseli na komisiách vôbec nie je pre nich smerodajná. Objektívne, áno, mám najnižšiu účasť, ale na akom základe boli čísla prerátavané, tomu celkom nerozumiem," bránila sa Neveďalová, ktorá sa angažuje v artikulovaní záujmov mladých ľudí aj v iných organizáciách - je podpredsedníčkou asociácie Mladí európski socialisti (ECOSY) a je aj členom Európskeho mládežníckeho fóra (EFJ), ktorý je poradným orgánom Európskej komisie.
Neveďalová pomenovala hlavným pozitívom 12-mesačnej práce zvládnutie chvíle, keď musela individuálne zabrať a obhájiť si svoje názory medzi kolegami, naopak vyjadrila poľutovanie nad nedávnou voľbou podpredsedu EP.
"Bolo tam viac momentov, ktoré utkveli v pamäti. Silným zážitkom bolo, keď som predkladala názor za náš výbor na legislatívu o mieste mladých na pracovnom trhu. Musela som si tvrdo vylobovať to, čo som chcela, aby správa obsahovala. Naopak, som sklamaná z toho, že na poslednom plenárnom zasadnutí zvolili Lászlóa Tökésa za podpredsedu EP. Myslím si, že z tejto pozície bude pretláčať ešte intenzívnejšie svoju protislovenskú agendu, a to je Maďarom žijúcim v Rumunsku. Mala som možnosť s ním pracovať aj vo Výbore pre mládež, vzdelanie a šport, kde počas zasadnutí stihol zdôrazňovať svoje protislovenské názory aj v prípadoch, ktoré s tým absolútne nič spoločné nemajú," uzavrela Neveďalová.
(spravodajca TASR Silvester Balog) juh
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona