Aktuálne správy Späť na správy
Talianski novinári protestovali proti zákonu obmedzujúcemu odpočúvanie telefónov
Thursday 01 July 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Rím 1. júla (TASR) - Talianski novinári sa dnes zhromaždili v centre Ríma na protest proti zákonu, ktorý obmedzuje policajné odpočúvanie telefonátov a zavádza pokuty pre mediálne spoločnosti za zverejnenie ich prepisov. Žurnalisti tvrdia, že takýto zákon pomôže zločincom a umlčí médiá.
Taliansky premiér a stredopravo orientovaný mediálny magnát Silvio Berlusconi vyhlásil, že nové predpisy sú potrebné na ochranu súkromia.
Na námestí Piazza Navona sa zhromaždilo vyše 1000 novinárov a ďalších odporcov zákona vrátane politikov a umelcov. Ich protest zorganizoval novinársky zväz Talianska národná tlačová federácia (FNSI). Protesty sa konali takisto v Miláne a približne v 30 ďalších mestách.
"Robíme všetko pre to, aby sa tento zlý zákon nedostal do života. Zákon je nebezpečný pre nás aj pre občiansku spoločnosť," vyhlásil predseda FNSI Roberto Natale.
Protesty podporili opozičné strany a Európska federácia novinárov (EFJ). Taliansky zväz vyhlásil protestný štrajk na 9. júla.
Opozičné strany obviňujú Berlusconiho z pokusu zastrieť korupciu zákonom šitým na mieru. Ten nasleduje po skorších opatreniach, ktoré ho počas vykonávania funkcie chránia pred trestným stíhaním.
Prokurátori tvrdia, že zákon obmedzuje ich schopnosť vykonávať prácu, a americké ministerstvo spravodlivosti vyjadrilo obavy z dopadov na spoločné vyšetrovanie v prípadoch organizovaného zločinu.
Taliansky Senát schválil legislatívu minulý mesiac. V dolnej komore parlamentu sa o nej má hlasovať 29. júla.
Na základe zákona môžu sudcovia nariadiť odpočúvanie telefonátov iba pod podmienkou, že majú závažné dôkazy o spáchaní zločinu. Príkaz na odpočúvanie musí schváliť porota pozostávajúca z troch sudcov a jeho platnosť trvá iba 75 dní. Predĺženie je možné iba o tri dni.
Médiá budú mať zakázané zverejňovať prepisy z odpočúvaní alebo pasáže z ich obsahu. O vyšetrovaní nebudú smieť informovať dovtedy, kým sa neskončí predbežné vyšetrovanie, ktoré sa v talianskom justičnom systéme vlečie často celé roky.
V Taliansku bolo vlani odpočúvaných približne 120.000 telefónnych liniek.
Návrh zákona "uviazol" v parlamente na niekoľko mesiacov, ale vláda ho oprášila po tom, čo noviny zverejnili prepisy z vyšetrovania veľmi medializovanej úplatkárskej aféry, ktorá sa týka zmlúv na verejné práce a poškvrnila Berlusconiho vládu.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona