Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

EÚ: Belgičania budú stavať na kontinuite, cieľom je finančná stabilita únie

Brusel 25. júna (TASR) - Belgické predsedníctvo si dáva za cieľ vrátiť do Európskej únie finančnú stabilitu a svoje politické aktivity bude zakladať na kontinuite s predchádzajúcim účinkovaním Španielska na čele EÚ. Ďalšie priority si rozdelili Belgičania do štyroch oblastí, informoval dnes na tlačovej konferencii dosluhujúci belgický premiér Yves Leterme, ktorý však bude do ustanovenia nového federálneho kabinetu viesť rotujúce predsedníctvo.

"Už sme dosť trpeli zo správania investičných fondov a bankovej krízy. Do roku 2011 teda únia predstaví novú formu hospodárskeho riadenia, navodenia lepšej rozpočtovej disciplíny a transparentnejšie pôsobenie finančného oportunizmu tiež budú riešiť nové opatrenia," opísal Leterme ciele v hospodárskej oblasti.

S rastom úzko súvisí aj environmentálna agenda. Belgičania chcú nabudiť priemysel zahrnutím množstva "zelených" projektov do podnikania. Minister zahraničných vecí Steven Vanackere upriamil pozornosť aj na narastajúce množstvo prírodných katastrof, ktoré si vyžadujú akciu. "Z týchto udalostí vyplýva povinnosť starať sa o naše životné prostredie ešte intenzívnejšie ako doteraz," upozornil Vanackere.

Treťou hlavnou témou je rozšírenie detailov Štokholmského programu týkajúceho sa vnútorných záležitostí únie a spravodlivosti.

Posledné dve oblasti sa týkajú vzťahom so zahraničím. Belgicko chce dať dôraz na politiku rozširovania a ďalšiu prácu, ktorá zostáva na dokončenie nastavenia Európskej služby pre vonkajšiu činnosť.

"Je to teraz iná úroveň, akú sme zažívali donedávna - Európsky parlament je napríklad po novom zahrnutý na základe spolurozhodovania do 90 percent legislatívy únie. Samozrejme, nechceme naše predsedníctvo zúžiť len na inštitucionálne spolupôsobenie, je tu veľa otázok na riešenie," opísal Leterme prostredie, do ktorého nastupuje belgická vláda.

Na otázku o prípadnej korekcii textu Lisabonskej zmluvy odpovedal Leterme záporne: "Nie je prioritou otvárať Lisabonskú zmluvu. Myslím si, že občania EÚ chcú, aby sme sa zaoberali inými problémami napríklad tým, ako sa vymaniť z hospodárskej krízy."

Rozdelenie moci v Belgicku ovplyvní aj stretnutia na rôznych úrovniach. Niektorým rokovaniam nebudú predsedať členovia federálnej, ale regionálnej vlády alebo vlády komunít. "Program na ďalších šesť mesiacov nie je programom federálnej exekutívy, ale Belgicka," zdôraznil Leterme.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt