Aktuálne správy Späť na správy
NRSR: Poslanci dnes okrem jedného zákona zamietli všetko
Tuesday 08 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Bratislava 8. decembra (TASR) - Dnešný parlamentný deň sprevádzalo zamietanie opozičných aj koaličných legislatívnych návrhov, ako aj sťahovanie dlhodobo pripravovaných noriem z rokovania. Poslanci zamietli 12 zákonov, jedno uznesenie o vydaní poslanca na trestné stíhanie, ďalšie tri normy stiahli ich predkladatelia z rokovania a zákonodarcovia pustili do druhého čítania len jeden vládny návrh zákona a odsúhlasili Singapurský dohovor o práve ochrannej známky.
Výnimkou z dnešného pravidla zamietať legislatívne návrhy bol vládny návrh zákona o podmienkach uvedenia chemických látok a chemických zmesí na trh, ktorý postúpil do druhého čítania.
Národná rada (NR) SR nevyhovela žiadosti Generálnej prokuratúry SR a hlasovaním rozhodla, že poslanca Jána K. nevydá na trestné stíhanie pre obvinenie z obmedzovania osobnej slobody. Až do konca vykonávania svojho poslaneckého mandátu Ján K. nebude môcť byť v tejto veci trestne stíhaný.
Predsedníčka mandátového a imunitného výboru parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) dnes stiahla z rokovania Národnej rady svoj návrh novely Ústavy SR s cieľom zúžiť poslaneckú imunitu. Novela ústavy s cieľom zúžiť imunitu nemala podľa nej jednoznačnú podporu koalície, ale ani opozičných strán.
Poslanec Národnej rady SR Dušan Jarjabek (Smer-SD) po opakovanej neuznášaniaschopnosti parlamentu pri hlasovaní o jeho návrhu noviel zákonov o Slovenskej televízii (STV) a Slovenskom rozhlase (SRo) napokon svoj návrh z rokovania parlamentu stiahol. Predložené novely mali umožniť STV a SRo stavať pre svoje potreby aj na pozemkoch vo vlastníctve štátu, čím by sa spriechodnil aj plán výstavby ich spoločného mediálneho komplexu.
Poslanci dnes odmietli návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a Občianskeho súdneho poriadku z dielne koaličnej poslankyne Národnej rady SR Ľudmily Muškovej (ĽS-HZDS), podľa ktorého mali byť osoby poškodené očkovaním odškodňované štátom.
Zákon o odpadoch sa meniť nebude. Poslanci dnes totiž odmietli návrh novely právnej normy z dielne opozičných poslancov Ivana Štefanca a Jarmily Tkáčovej (SDKÚ-DS), ktorí chceli novelizáciou zákona umožniť výrobcom a dovozcom vytvoriť efektívny systém zberu prenosných batérií a akumulátorov. Návrh mal zároveň umožniť vložiť potrebné finančné prostriedky priamo do zaistenia zberu a využitia batérií a akumulátorov.
Pokus nezávislých poslancov Vladimíra Palka a Františka Mikloška doplniť do Ústavy SR odkaz, že Slovenská republika uznáva kultúrne dedičstvo kresťanstva, nevyšiel. Parlament dnes totiž odmietol ich návrh novely Ústavy SR, ktorý mal zvýšiť hrdosť na historické korene európskej civilizácie v čase, kedy v Európe dochádza k rôznym kultúrnym zrážkam.
Kreditný systém na vysokých školách sa meniť nebude. Poslanci dnes odmietli návrh novely zákona o vysokých školách z dielne koaličnej poslankyne Národnej rady SR Ľudmily Muškovej (ĽS-HZDS), podľa ktorého si mali vysokoškolskí študenti na jeden akademický rok zapisovať predmety za najmenej 30 a najviac 90 kreditov.
Ročné zúčtovanie poistného (RZP) budú za zamestnancov robiť aj naďalej zamestnávatelia. Parlament dnes totiž odmietol návrh novely zákona o zdravotnom poistení z dielne poslankyne Národnej rady SR Kataríny Cibulkovej (SDKÚ-DS), podľa ktorej mali RZP za zamestnancov vykonávať namiesto zamestnávateľov zdravotné poisťovne.
Poslanci Národnej rady SR budú môcť aj naďalej predkladať nepriame novely, teda také, ktoré nemajú s prerokúvaným návrhom žiadny vecný súvis. Zabrániť tomu chcel poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý, ktorý sa dnes takýmto spôsobom pokúsil novelizovať zákon o rokovacom poriadku. Jeho iniciatíva však nezískala dosť hlasov.
Trest odňatia slobody až na dva roky pre rodiča za to, že dieťa vymešká v škole viac ako 120 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku, hroziť nebude. Poslanci Národnej rady SR dnes odmietli návrh novely Trestného zákona od Štefana Kužmu a Jaroslava Ivanča (obaja SDKÚ-DS), ktorý takúto možnosť vytváral.
Pokus opozičných poslancov Národnej rady SR Štefana Kužmu a Martina Pada (obaja SDKÚ-DS) rozšíriť územné pôsobenie obecnej polícii nevyšiel. Parlament dnes totiž zamietol ich návrh novely zákona o obecnej polícii, ktorý mal obecnej polícii jednej obce umožniť na základe spoločnej schválenej zmluvy vykonávať úlohy aj na území katastrálneho územia inej obce, ktorá nemá zriadenú obecnú políciu.
Možnosť zriadiť herňu v blízkosti školy či v menšom meste ostane v platnosti. Poslanci Národnej rady SR dnes totiž odmietli iniciatívu nezávislých členov zákonodarného zboru Rudolfa Bauera a Pavla Minárika. Podľa ich návrhu novely zákona o hazardných hrách mohla byť herňa zriadená len v mestách s počtom obyvateľov viac ako 50.000, pričom sa musela nachádzať aspoň 200 metrov od školy, školských zariadení či zariadení sociálnych služieb pre deti a mládež.
Spôsob valorizácie dôchodkov sa meniť nebude. Poslanci dnes totiž neposunuli do druhého čítania novelu zákona o sociálnom poistení z dielne poslankyne Moniky Gibalovej (KDH), ktorá podľa nej mala priniesť vyváženú kombináciu princípu zásluhovosti a solidarity pri zvyšovaní dôchodkov.
Rokovací deň poslanci ukončili rozpravou k návrhu Tatiany Rosovej, Kataríny Cibulkovej a Pavla Freša na zmenu Trestného zákona a Trestného poriadku, ktorou chcú sprísniť tresty za opakované týranie zvierat.
V stredu začnú poslanci rokovací deň grémiom zvolaným k otázke Vyhlásenia k rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva o zákaze vešania krížov na štátnych školách v Taliansku.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona