Aktuálne správy Späť na správy
USA: Hĺbenie pomocného vrtu v Mexickom zálive postupuje v predstihu
Monday 21 June 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Houston 21. júna (TASR) - Hĺbenie pomocného vrtu, pomocou ktorého chce energetický koncern BP definitívne zastaviť únik ropy v Mexickom oceáne, je v porovnaní s harmonogramom v predstihu. Informovala dnes o tom tlačová agentúra AP.
Stále sa však nepredpokladá, že by pomocný vrt mohol byť hotový skôr ako v druhom augustovom týždni, povedal admirál americkej pobrežnej stráže Thad Allen.
Americký Výbor pre bezpečnosť v chemickom priemysle (CSB) oznámil, že začne vyšetrovanie "prvotných príčin", ktoré viedli k ropnej katastrofe. Šéf CSB John Bresland o tom listom informoval príslušný výbor Snemovne reprezentantov.
Odborníci sa pokúšajú spresniť odhady množstva unikajúcej ropy. Nebudú však mať presné čísla, až kým v júli nebude namontovaný nový merací systém na kontrolu úniku suroviny.
Americký federálny sudca Martin Feldman dnes na súde v New Orleans oznámil, že o podaní ropných spoločností proti zákazu ťažby ropy vo veľkých hĺbkach rozhodne už v stredu.
Žalobu na súd pôvodne podala spoločnosť z Louisiany a pripojilo sa k nej vyše 10 ďalších firiem, ktoré sa zaoberajú ťažbou ropy v mori.
Ide o prvý pokus právne zvrátiť rozhodnutie administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý na šesť mesiacov zakázal ťažbu ropy vo veľkých morských hĺbkach.
Vrtná súprava Deepwater Horizon vybuchla 20. apríla, o dva dni sa potopila. Odvtedy ropa znečisťuje Mexický záliv, ide o najväčšiu ropnú katastrofu v dejinách USA. Pri nešťastí zahynulo 11 ľudí. Spravovaním fondu s 20 miliardami dolárov (16,16 miliárd eur), ktoré sú určené ako odškodné v súvislosti s ropnou katastrofou, Obama poveril Kennetha Feinberga. Tento právnik riadil aj fond na odškodnenie obetí teroristických útokov z 11. septembra 2001.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona