Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

EÚ: Európania sa zaujímajú o vedu a výskum viac, ako o šport či politiku

Brusel 21. júna (TASR) - Takmer 80 percent Európanov tvrdí, že ich zaujímajú informácie o vedeckých objavoch a technologickom vývoji, čím veda zdoláva aj také oblasti akými sú šport, či politika. Takéto závery priniesla dnes uverejnená správa Eurobarometra, ktorý sa týkal vedy a výskumu a ich rôznych aspektov.

Vedci by mali vynaložiť väčšie úsilie, čo sa týka šírenia informácií o svojej práci, myslí si 57 percent opýtaných Európanov a 66 percent sa domnieva, že by vlády mali robiť viac pre to, aby vyvolali záujem mladých ľudí o vedecké otázky. Európania z veľkej časti uznávajú prínos a význam vedy, ale takisto vyjadrujú obavy týkajúce sa rizík, ktoré predstavujú nové technológie, a moci, ktorú dávajú vedcom poznatky.

Na úrovni dvadsaťsedmičky sa 61 percent respondentov považuje za vysoko alebo priemerne informovaných o vedeckých objavoch a technologickom vývoji. No viac než polovica respondentov na Slovensku (51 percent) sa nazdáva, že je v súčasnosti slabo informovaná. Tri štvrtiny občanov si myslia, že spolupráca vo výskume v Európe financovaná Európskou úniou bude čoraz významnejšia. Viac ako šesť Európanov z desiatich sa domnieva, že výskum v rámci spolupráce je kreatívnejší a efektívnejší. Spolupráca medzi členskými štátmi má veľkú podporu (72 percent Európanov súhlasí).

"Úspech stratégie Európa 2020 závisí od špičkovej vedy, ktorou by Európa mala zaistiť svoju konkurencieschopnosť. Znamená to zároveň, že európski občania musia podporovať vedu a vyvíjať na vládu a priemysel tlak, aby do vedy investovali. Tieto výsledky poukazujú na vysoké uvedomenie významu vedy. Vyplýva z nich však aj to, že tak politici, ako som ja, ako aj samotní vedci musia lepšie vysvetľovať, čo robíme a prečo," reagovala na výsledky komisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinnová.

Iba v troch krajinách EÚ sa viac než polovica respondentov zhodla na tom, že mať znalosti o vede nie je dôležité, medzi nimi je aj Slovensko (priemer únie 33 percent). V Rakúsku 57 percent, v Estónsku 51 percent a na Slovensku sa 53 percent respondentov nazdáva, že pre ich každodenný život nie je dôležité, aby mali poznatky o vede.

Vo viacerých krajinách viac než polovica opýtaných súhlasí s pokusmi na zvieratách, akými sú napríklad psy a opice, v prípade, že to prospeje k pokroku vo výskume ľudských zdravotných problémov. K týmto krajinám patrí Španielsko (65 percent), Bulharsko (62), Litva (59), Portugalsko (54); na Slovensku s takýmito pokusmi na zvieratách súhlasí 52 percent respondentov. V prípade myší je už podpora vyššia (EÚ-66 percent), pod 50 percent sa dostali anketári len v Luxembursku (49).

Zo zozbieraných dát je zrejmé, že záujem o šport v Európskej únii je takmer na úrovni záujmu o politiku, obaja však prekvapujúco podľahli vede. Šport sa skoro vyrovnal politike, až 65 percent občanov Európskej únie sa zaujíma o športové správy, kým o politické 68 percent a o už zmienené vedecké informácie podľa prieskumu až 79 percent.

Prieskum sa dotýkal aj iných záležitostí, dotýkajúcich sa vedy okrajovo. Štyridsať percent Európanov sa domnieva, že niektoré čísla sú pre ľudí šťastnejšie, iné menej, 35 percent respondentov sa k poverčivosti k číslam stavia záporne a drží sa vedeckých poznatkov. Najviac veria číselným poverám občania Lotyšska (60 percent), Českej republiky (59), Talianska (58) a Slovenska (57).

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt