Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Rakúsko: Zomrel najmocnejší mediálny magnát krajiny Hans Dichand

Viedeň 17. júna (TASR) - Hans Dichand, vydavateľ najčítanejšieho rakúskeho denníka Kronen Zeitung - známeho aj pod prezývkou Krone -, zomrel dnes vo viedenskej nemocnici vo veku 89 rokov.

Muža, označovaného za najvplyvnejšieho mediálneho magnáta Rakúska, hospitalizovali pred týždňom, keď ho priamo z redakcie previezli do nemocnice.

Nestor rakúskej mediálnej scény pracoval do posledných dní života, a to nielen na posilňovaní pozície denníka, ale aj ako novinár-komentátor diania v krajine i za jej hranicami. Kronen Zeitung sa za viac ako polstoročnú históriu pod Dichandovým vedením stal periodikom s jasne najväčším nákladom v krajine.

Pod pseudonymom Cato naposledy pozdvihol hlas 1. mája 2010 v komentári kritizujúcom politiku Európskej únie. Pod vlastným menom čitateľov naposledy oslovil v posledný májový deň.

Vplyv Dichanda a jeho denníka na verejnú mienku zohľadňovala väčšina politikov i štátnikov Rakúska. Viacerí z nich nezabudli po zvolení navštíviť redakciu týchto novín alebo sa stretávať s vydavateľom a informovať sa o jeho názoroch na kľúčové otázky danej doby.

Denník Kronen Zeitung, ktorý zanikol v roku 1944, obnovil Dichand vedno s tichým nemeckým spoločníkom, podnikateľom poľského pôvodu Ferdinandom Karpikom v roku 1958 a už v 70. rokoch minulého storočia urobil z neho denník s najväčším nákladom v Rakúsku. V súčasnosti činí jeho podiel na trhu 40 percent.

Nekritická podpora niektorých politických strán alebo osobností, či jednostranné angažovanie sa v niektorých otázkach vyvolali v prípade tohto printového médiá opakovane aj kritiku, nikdy však natrvalo neotriasli jeho postavením na trhu. Obvinenia z vyvolávania antisemitských alebo xenofóbnych nálad v krajine niekdajší šéfredaktor, terajší vydavateľ publikujúci aj pod pseudonymom Aurelius, opakovane odmietal.

Vydavateľ-miliardár Dichand bol známy aj svojou zbierkou umeleckých diel, v ktorej nechýbajú diela velikánov ako napríklad Gustav Klimt, Egon Schiele či Alfred Kubin.

Rešpekt nad celoživotným dielom zosnulého vyjadrili dnes v prvých reakciách na správu o Dichandovom skone nielen kolegovia z novinárskej obce, ale aj väčšina relevantných politických subjektov.

Rakúsky spolkový prezident Heinz Fischer ocenil zosnulého ako osobnosť, ktorá po viac ako polstoročie zásadným spôsobom ovplyvňovala mediálnu scénu krajiny. Súčasne poukázal aj na mimoriadny Dichandov záujem o umelecké hodnoty a vyjadril úprimnú sústrasť pozostalým.

Informovala agentúra APA.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt