Aktuálne správy Späť na správy
EÚ: Summit priniesol dohodu o ekonomickom smerovaní únie
Thursday 17 June 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 17. júna (TASR) - Európska únia urobila dnes po zasadnutí Európskej rady ďalšie kroky k ekonomickej reforme, ktoré boli odobrené lídrami členských štátov. Summit, ktorého program bol tentoraz zhrnutý do jediného dňa, má v záveroch aj dohodu na stratégii Európa 2020, uvalenie ďalších sankcií voči Iránu, ale aj formálne rozhodnutia o začatí prístupových rokovaní Islandu a o prijatí sedemnásteho člena eurozóny, ktorým sa od 1. januára budúceho roka stane Estónsko.
Európska komisia prostredníctvom svojho predsedu Josého Manuela Barrosa presadzovala rýchlejší pokrok v dosiahnutí konečnej formy nového hospodárskeho riadenia, ktoré by malo začať fungovať od Nového roka. Hlavy štátov a premiéri sa dohodli na hrubom znení zmien, doriešenie rozsahu sankcií za nedostatočnú fiškálnu disciplínu či pravidiel pri posudzovaní rozpočtov Bruselom ešte pred ich schválením v národných parlamentoch však zostalo v kompetencii operačnej skupiny, ktorá vznikla predminulý mesiac z iniciatívy predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya.
"Európska rada si dnes vyhrnula rukávy a ukázala, že vie konať spoločnou silou, keď existuje politická vôľa zo strany členských štátov aj európskych inštitúcií," uviedol Barroso, narážajúc v prvom rade na fakt, že bez ďalších problémov prešla aj stratégia komisie na nasledujúcich desať rokov Európa 2020, ktorá má zabezpečiť únii ekonomický rast a vyššiu zamestnanosť.
Záťažové testy bánk, ktoré majú preveriť ich schopnosť bezproblémovo zvládnuť krízové obdobie, by mohli byť zverejnené už v polovici júla, čo by malo odstrániť neistotu na trhoch o budúcnosti finančných inštitúcií. V posledných dňoch sa dostala na pretras údajne zložitá situácia španielskych bánk. "Transparentnosť je to, čo Španielsko presadzovalo, iba tá nám zaručí dôveru trhov," odôvodnil dnešné rozhodnutie lídrov EÚ španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero, ktorý bol jedným z iniciátorov tohto postupu.
Diskutovalo sa aj o postojoch EÚ, s ktorými sa šéfovia komisie a Európskej rady vyberú na budúcotýždňové stretnutie skupiny G20, na ktorom reprezentuje EÚ zvláštna delegácia. V záveroch sú zahrnuté pozície dvadsaťsedmičky k zavedeniu bankovej dane a globálnej transakčnej dane, o ich pozitívach pre svetovú ekonomiku sa čelní predstavitelia budú snažiť presvedčiť ostatných politických lídrov.
"Máme spoločnú pozíciu, ktorú sme schopní v Toronte ochrániť a presvedčiť o nej aj partnerov. Na summite G20 bude nami prezentovaná banková daň aj daň z finančných transakcií," povedal Barroso. Pravdou však je, že sa proti bankovej dani postavili Česká republika a Taliansko, ktorých spod spoločného výstupu z Európskej rady vynímajú. Čelní aktéri EÚ sa dohodli na zavedení poistky pred bankovou krízou aj vtedy, keby sa ich predstava nepresadila počas rokovaní v Toronte.
Pre Estónsko je napriek menovým problémom z posledného obdobia euro atraktívnou menou a obyvatelia tejto pobaltskej krajiny si môžu zvykať na nové platidlo od 1. januára 2011. Európska rada bola poslednou inštanciou, ktorá formálne súhlasila so vstupom Estónska do eurozóny. Na odchádzajúcu korunu čaká už len posledná úloha - pomôcť stanoviť čo najlepší fixný výmenný kurz, ktorý určia ministri financií EÚ na júlovom zasadnutí Rady EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti (Ecofin).
Island sa dnes dostal podľa očakávania do predsiene EÚ, keď lídri rozhodli o začatí prístupových rokovaní s touto ostrovnou krajinou. "Európska rada víta posúdenie prihlášky Islandu Európskou komisiou a jej odporúčanie na začiatok prístupových rokovaní. Island spĺňa politické kritériá stanovené pre rozširovanie na summite v Kodani v roku 1993, Európska rada preto rozhodla, že prístupové rokovanie možno začať," píše sa v záverečnom vyhlásení.
Severská krajina nemá problémy s politickými kritériami, ktorých splnenie je nevyhnutné pre vstup do únie. Zároveň je členom Európskeho hospodárskeho priestoru i schengenského priestoru, čo jej integráciu tiež uľahčuje. Brzdou rokovaní však môže byť doteraz nezaplatená finančná kompenzácia pre Holandsko a Britániu, ktorá predstavuje niekoľko miliárd eur. Tú má ostrovný štát zaplatiť občanom oboch krajín, ktorí si odložili peniaze do zbankrotovaných islandských bánk.
Júnový summit bol podľa všetkého posledným "veľkým hodom" Španielska počas predsedníctva tejto krajiny v únii, preto sa mu na záver poďakovali Barroso i Van Rompuy za odvedenú prácu na čele EÚ za uplynulý polrok. Od júla nastupuje do úlohy predsedajúcej krajiny únie Belgicko.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona