Aktuálne správy Späť na správy
Británia: Bývalý koordinátor tajných služieb poprel tlak v súvislosti s Irakom
Tuesday 08 December 2009 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Londýn 8. decembra (TASR) - Koordinátor britských tajných služieb z obdobia pred vojenským zásahom v Iraku v roku 2003 poprel dnes tvrdenia, že bol pod tlakom vtedajšieho premiéra Tonyho Blaira, aby "vylepšil" spravodajské informácie a pomohol tak odôvodniť inváziu.
John Scarlett, bývalý šéf Spoločného spravodajského výboru (JIC), podpísal správu zo septembra 2002, ktorá mala presvedčiť verejnosť o hrozbe zo strany Saddáma Husajna. Správa, neskôr pomenovaná "úskočný spis", obsahovala známe tvrdenie, podľa ktorého Irak mohol použiť zbrane hromadného ničenia do 45 minút od rozkazu. Takéto zbrane sa však nikdy nenašli, čo viedlo k tvrdeniam, že verejnosť bola zavádzaná.
"Bolo by oveľa jasnejšie a lepšie, ... ak by spis uvádzal, že tým slovom bola munícia a nie zbrane," povedal Scarlett výboru vyšetrujúcemu účasť Británie na vojne v Iraku. "Nebol tam absolútne nijaký vedomý zámer manipulovať s jazykom alebo znejasňovať alebo vytvárať nedorozumenie, pokiaľ ide o to, o čom sa zmieňuje."
Konzervatívny poslanec Adam Holloway predtým uviedol, že tvrdenie o 45 minútach pochádzalo od taxikára. "Pochádzalo od emigrantského taxikára na iracko-jordánskej hranici, ktorý si spomenul na náhodou vypočutý rozhovor na zadnom sedadle svojho taxíka spred celých dvoch rokov," píše sa v správe poslanca. Blairov tím podľa neho ignoroval upozornenia týkajúce sa spoľahlivosti informácií, ktoré sa stali ústrednými dôvodmi pre vojenský zásah.
Predošlé oficiálne vyšetrovanie dospelo okrem iného k záveru, že Scarletta by nebolo spravodlivé viniť z "kolektívnych nedostatkov".
Scarlett členom komisie tiež povedal, že informácie v dňoch pred inváziou naznačovali, že Irak demontoval rakety, ktoré by mohli zasiahnuť Izrael, a nemal nijaké bojové hlavice, do ktorých by mohol umiestniť chemické alebo biologické zbrane. Tieto informácie však podľa neho boli pokladané za súčasť Saddámovho utajovania skutočnosti.
Scarlett sa napriek kritike stal v roku 2004 šéfom zahraničnej tajnej služby, známej ako MI6, ktorú viedol do minulého mesiaca.
Zdroj: Reuters
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona