Aktuálne správy Späť na správy
ČR: Koalícia bez mandátu vyzýva vládu na pasivitu
Thursday 17 June 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Praha 17. júna (TASR) – Predsedovia troch českých parlamentných strán - ODS, TOP 09 a strany Veci verejné – dnes vyzvali vládu Jana Fischera, aby do konca svojho mandátu nerobila žiadne personálne kroky, nevypisovala nové verejné súťaže a ani nemenovala nových veľvyslancov.
Ministri Fischerovej vlády by mali vytvoriť vo svojich rozpočtoch rezervy v objeme až desať miliárd Kč (392 miliónov eur) na predpokladané ďalšie škrty vo výdajovej kapitole štátneho rozpočtu. Výzva úradníckej vláde, ktorá však má riadny ústavný mandát, prichádza od zatiaľ neexistujúcej pravo-stredovej koalície a navyše v čase, keď niektoré médiá spochybňujú, či v horizonte troch týždňov, ako to plánuje líder ODS Petr Nečas, táto koalícia vznikne.
Víťaz českých parlamentných volieb, ČSSD, ktorej dalo hlasy iba 22 percent voličov, po voľbách tvrdila, že chce dostať od prezidenta prvý pokus o zostavenie vlády. Sociálni demokrati však nemajú s kým o koalícii rokovať, pretože pravo-stredové strany o vládnu spoluprácu s ČSSD nestoja.
Verejnosť a hudobnú verejnosť nedávno rozladilo odvolanie riaditeľa Českej filharmónie Vladimíra Darjanina a menovanie na jeho miesto – bez konkurzu – bývalého riaditeľa Českého rozhlasu Václava Kasíka. Proti Kasíkovi sa postavil celý hudobný zbor, ktorý jeden koncert zrušil a už dvakrát „protestne“ koncertoval na vonkajších schodoch svojej budovy.
K výzve politikov adresovanej vláde a ministrom pravdepodobne prispela aj nová prekvapivá správa o odvolaní celého predstavenstva železničnej spoločnosti ČD Cargo, ktoré údajne nedostatočne komunikovalo s materskou firmou České dráhy (ČD). Krok ČD zaskočil dokonca aj ministra dopravy Gustáva Slamečku.
Vznikajúca koalícia dnes rozhodla aj o razantnej redukcii počtu výborov, podvýborov a komisií v Poslaneckej snemovni. Ich počet sa má z dnešných 91 znížiť na 66. Redukcia je oveľa menej razantná než sa čakalo – politici totiž v uplynulých dňoch naznačovali, že by sa počet výborov a podvýborov mohol zredukovať až o polovicu. Veľké množstvo výborov má dopad najmä na financie, pretože sa členstvo a ich vedenie dostávajú poslanci príplatky.
Budúca pravo-stredová koalícia si svoj chystaný programový dokument rozdelila do siedmich oblastí, o ktorých rokujú jednotlivé pracovné skupiny. Dnes mali lídri ODS, TOP 09 a Vecí verejných potvrdiť expertmi uzavretú kapitolu poľnohospodárstva a ekológie. Kvôli tomu, že sa venovali otázkam vlády a redukcii výborov v parlamente, sa však k svojej pôvodnej agende vôbec nedostali. Podľa analytikov budú najzložitejšie kapitoly zdravotníctva a daní. Napríklad pracovná skupina, ktorá rieši zdravotníctvo, sa zatiaľ údajne pohybuje ešte len vo všeobecných formuláciách a zásadné otázky ešte ani nezačala riešiť. Jasno zatiaľ nie je ani v daňovej oblasti. Na verejnosť sa síce dostali varianty daňovej reformy, ktoré rátajú so zmenami oboch sadzieb DPH, to však odporuje predvolebnému sľubu ODS, že nezvýši dane a ani iné povinné odvody.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona