Aktuálne správy Späť na správy
Buzek: Krajiny EÚ potrebujú reformy a šetrenie, ak sa chcú vyhnúť ďalšej kríze
Thursday 17 June 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 17. júna (TASR) - V Bruseli sa dnes koná kľúčový summit Európskej únie, lebo rozhodnutie, ktoré na ňom padne, ovplyvní budúcu generáciu. Vyhlásil to dnes predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek na tlačovej konferencii po stretnutí s hlavami štátov a vlád EÚ.
Buzek na stretnutí tlmočil odkaz od Európskeho parlamentu, ktorý obsahuje tri hlavné body. "Musíme prekonať stratu dôvery (v Európsku úniu)," zdôraznil s tým, že vlády si musia nevyhnutne plniť svoju domácu úlohu v podobe rozpočtových a fiškálnych reforiem a škrtania výdavkov.
Druhým bodom je otázka, ako sa vyhnúť prípadnej ekonomickej kríze v budúcnosti. "V Európskom parlamente máme legislatívny balíček týkajúci sa finančného dohľadu a sme pripravení ho urýchlene posunúť ďalej," informoval. Buzek dodal, že EÚ nepotrebuje na tento účel nové inštitúcie, pretože súčasná štruktúra úplne postačuje. Dôležité je však podľa neho zapojiť všetkých 27 štátov EÚ, nielen eurozónu, pretože kríza zasiahla aj iné meny, nielen euro.
Potreba trvalo udržateľného rozvoja v rámci EÚ bola tretím bodom, na ktorý sa Buzek zameral. V tejto súvislosti vyzdvihol stratégiu pre rast a zamestnanosť Európa 2020, ktorú by dnes mala Európska rada na summite prijať. "Európsky parlament hovorí, že táto stratégia možno nie je dostatočne ambiciózna," dodal.
"Musíme presvedčiť krajiny EÚ, že nemôžeme míňať viac, ako zarobíme. V bežnej domácnosti tomu každý rozumie, je to základná pravda. Musíme to vysvetliť tak zrozumiteľne, ako sa to len dá," Buzek odpovedal na novinársku otázku, ako presvedčiť krajiny o nevyhnutnosti šetriť. Spomenul aj vlastné skúsenosti z Poľska, kde ako premiér uskutočnil niektoré reformy.
Ďalšia otázka smerovala na možnosti, ako predísť možnej druhej vlne krízy, pred ktorou varoval napríklad známy investor George Soros. "Záleží na nás samotných, či sa zorganizujeme," povedal s dôrazom, že je nevyhnutné vykonať reformy, držať sa stratégie Európa 2020, podporovať malé a stredné podniky, pretože ony tvoria pracovné miesta, podporovať vedomostnú ekonomiku, lebo to je cesta k lepšej konkurencieschopnosti, a podporovať "investície do infraštruktúry, ako sú internet, energetická infraštruktúra a dopravná infraštruktúra," doplnil.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona