Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Belgický kráľ si predvolal lídrov politických strán na povolebné rokovania

Brusel 14. júna (TASR) - Belgický kráľ Albert II. si dnes predvolal lídrov politických strán na rokovanie o zostavení novej koaličnej vlády po nerozhodných predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnili v nedeľu.

Voliči si vybrali strany s diametrálne opačnými pohľadmi na budúcnosť krajiny. Vo Flámsku zvíťazila separatistická strana Nová flámska aliancia (N-VA), ktorá pod vedením Barta de Wevera presadzuje nahradenie súčasného federálneho belgického štátu voľnou konfederáciou Flámska a Valónska a zrušenie špeciálneho štatútu Bruselu ako autonómneho regiónu.

Vo Valónsku dominovala umiernená Socialistická strana (PS), ktorá sa pod vedením Elia Di Rupa stala druhou najväčšou frakciou v parlamente.

N-VA získala 27 poslaneckých mandátov, socialisti o jeden menej. Spolu majú vyše tretinu v 150 člennej dolnej komore belgického federálneho parlamentu.

Analytici predpokladajú zdĺhavý a komplikovaný priebeh koaličných rozhovorov, ktoré ale nemusia vyústiť do sformovania novej vlády.

Kráľ Albert II. dnes prijal odchádzajúceho premiéra Yvesa Leterma, od ktorého prijal oficiálnu rezignáciu. Zároveň ho poveril riadením dočasnej vlády, kým sa nesformuje nový kabinet.

Belgičanov teraz čaká zložité obdobie hľadania vládnej koalície, ktoré zvyčajne trvá mesiace - je to dané aj ústavou stanovenými krokmi. Najprv kráľ poverí "informátora", ktorý monarchovi po rokovaniach so stranami predostrie alternatívy koaličných zoskupení. Následne vymenuje kráľ jedného z lídrov strán (tzv. formateur), aby formovali vládu. Proces vládnych rokovaní má pritom zvyčajne dve úrovne: najprv rokujú strany vo svojom regióne, až potom sa dostanú na pretras rokovania na celonárodnej úrovni.

I keď by Bart De Wever mohol byť na prvý pohľad kandidátom na premiéra, on sám sa počas uplynulých týždňov vyjadril, že prednosť pred postom predsedu vlády má pre neho skôr dosiahnutie reformy štátneho usporiadania na konfederačnom princípe. Z tohto dôvodu je skôr na formateura favoritom líder frankofónnych socialistov Elio Di Rupo.

Neočakáva sa však, že by nová vláda bola pripravená prevziať moc 1. júla, keď Belgicko prevezme predsedníctvo v Európskej únii, takže krajinu bez vlády bude musieť potiahnuť aspoň nejaký čas v čele EÚ dosluhujúca vláda Yvesa Leterma.

Informovala agentúra DPA.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt