Aktuálne správy Späť na správy
Belgicko: Flámi sa vo voľbách postavili za postupné oddelenie od Valónska
Monday 14 June 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Brusel 14. júna (TASR) - Parlamentné voľby v Belgicku majú jasného víťaza v Novej flámskej aliancii (N-VA), strana s jednoznačne separatistickými tendenciami si pripísala v holandsky hovoriacej časti krajiny impozantné víťazstvo a bude aj najsilnejším zoskupením v celonárodnom parlamente.
Aj keď prieskumy naznačovali, že vedúcou silou vo Flámsku by mohli byť separatisti, nedeľňajšie (13. 6.) voľby do parlamentu ešte viac potvrdili sklony Flámov ukončiť roky trvajúce nezhody s Valónmi mierovým postupným oddelením. NV-A získa v 150-člennej dolnej komore belgického parlamentu 27 kresiel (28,20 percenta vo Flámsku) a jej líder Bart de Wever môže začať hľadať koaličných partnerov. Vo francúzsky hovoriacej časti krajiny vyhrali jasne socialisti (PS) s 36,5-percentným podielom vo Valónsku, budú druhou najväčšou frakciou v parlamente (26 kresiel).
Vo Flámsku sa v predčasných voľbách menej ako v minulosti darilo kresťanskodemokratickej strane v súčasnosti stále úradujúceho premiéra Yvesa Letermea (CD&V) - 17 kresiel (17,6 percenta vo Flámsku), ktorá svojím úsilím i politickou významnosťou počas uplynulých rokov "udržiavala na uzde" separatistické nálady v časti 10,6-miliónovej krajiny, kde žije väčšina obyvateľov. Nasledujú socialisti (SP.A) s 13 mandátmi, liberáli (Open VLD) budú mať v zákonodarnom zbore rovnako 13 poslancov, krajne pravicová VBL (Flámsky záujem) bude mať 12 poslancov. V parlamente budú aj zelení (Groen!) so ziskom piatich mandátov, LDD Jeana-Marieho Dedeckera prenikla do parlamentu uchmatnutím jedného kresla. Vo Valónsku sa na druhé miesto dostali liberáli z MR a získali 18 kresiel, nasledujú zelení z Ecolo (8 mandátov) a ľudovci (PP) s jedným poslancom.
"Belgicko si zvolilo svojho nového kráľa. Budúcnosť krajiny je teraz okrem Barta de Wevera aj v rukách Elia de Rupa (PS). Vyžaduje sa kompromis a to čo najrýchlejšie," píše v otváracom článku belgický denník Le Soir, ktorý naznačuje, že konštitučná monarchia môže byť v Belgicku čoskoro minulosťou.
"S budúcnosťou krajiny a jej obyvateľov sa neradno zahrávať. Poučili sa z toho teraz flámski liberáli Alexandra De Crooa, ktorý chcel riešiť politické záležitosti v čase, keď je krajina v hospodárskej kríze," komentuje Le Derniere Heure a dodáva, že "viac než štyria z desiatich Flámov volili jedného zo separatistického trojlístka N-VA, VBL, LDD a to je výpovedné o 'prílivovej vlne' nacionalizmu a separatizmu".
"Di Rupo chce byť človekom, ktorý Belgicko zachráni, De Wever zase niekým, kto krajinu reformuje. Ešte nikdy v histórii Belgicka sa toľko Flámov nevyslovilo za podporu strane, ktorá by presadzovala rozdelenie," konštatuje denník De Standaard.
Belgičanov teraz čaká zložité obdobie hľadania vládnej koalície, ktoré zvyčajne trvá mesiace, je to dané aj ústavou stanovenými krokmi. Najprv poverí kráľ Albert II. "informátora", ktorý vládcovi po rokovaniach so stranami predostrie alternatívy koaličných zoskupení. Následne vymenuje kráľ jedného z lídrov strán (tzv. formateur), aby formovali vládu. Proces vládnych rokovaní má pritom zvyčajne dve úrovne, najprv negociujú strany vo svojom regióne, až potom sa dostanú na pretras rokovania na celonárodnej úrovni. Aj keď by De Wever mohol byť na prvý pohľad kandidátom na premiéra, on sa vyjadril počas uplynulých týždňov, že prednosť pred postom predsedu vlády má pre neho skôr dosiahnutie reformy štátneho usporiadania na konfederačnom princípe. Z tohto dôvodu je skôr na formateura favoritom líder frankofónnych socialistov Di Rupo.
Neočakáva sa však, že by nová vláda, bola pripravená prevziať moc 1. júla, keď Belgicko prevezme predsedníctvo v Európskej únii, takže krajinu bez vlády bude musieť potiahnuť aspoň nejaký čas v čele EÚ dosluhujúca vláda Yvesa Letermea.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona