Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Technológie: Superpružné antény

Raleigh 7. decembra (TASR) – Americkí technici vyvinuli revolučný nový typ antén, ktoré sa tvarom dokonale prispôsobujú aktuálnym potrebám.

V časopise Advanced Functional Materials to oznámil Michael Dickey s kolegami zo Severokarolínskej štátnej univerzity v Raleigh (USA).

Antény dnes vidíme prakticky všade. A aj nevidíme, hoci sú prítomné a fungujú v mnohých hi-tech zariadeniach, ktoré už používame viac-menej automaticky, od mobilných telefónov cez turistické GPS zariadenia po automobilové navigácie.

Zväčša sú vyrobené z medi, kovu, ktorý vyniká elektrickou vodivosťou. Antény však často treba ohýbať. Meď tomu vyhovuje, ale miera jej ohybnosti, a to, koľkokrát ju možno na tom istom mieste ohnúť bez narušenia štruktúry, má svoje hranice.

Tím Michaela Dickeya preto teraz prišiel s anténami, ktoré pružne menia tvar, čo otvára priestor pre mnohé nové využitia v civilnej i vojenskej sfére.

Podľa slov Michaela Dickeya sú založené na zliatine, ktorú „možno ohýbať, naťahovať, rezať a skrúcať – a vždy sa vráti do pôvodného tvaru.“

Ide o zliatinu gália a india, ktorá pri izbových teplotách zostáva kvapalná. Členovia tímu ju nalievali do kanálikov širokých iba ako ľudský vlas, s otvormi na oboch koncoch, takže pripomínajú steblo trávy. Keď ich zliatina zaplnila, jej povrch zoxidoval – vznikla na ňom „pokožka“, ktorá zliatinu udržala na mieste tak, že si zachovala vlastnosti kvapaliny.

„Pretože zliatina zostáva kvapalná, preberá mechanické vlastnosti materiálu, ktorý ju obaľuje,“ povedal Michael Dickey. S kolegami ju napríklad nalial do pružných silikónových kanálikov. Vznikli tým priam neuveriteľne odolné antény. Pripomínajú drôty a tak ako drôty ich možno ohýbať do pestrej palety tvarov. „Táto pružnosť je zvlášť príťažlivá v prípade antén, pretože frekvenciu antény určuje jej tvar. Nuž a tieto antény naladíte natiahnutím,“ doplnil Michael Dickey.

Trvácnosť a pružnosť „kvapalných antén“ v silikónovom obale popri rozšírení možností v rámci bežných elektronických zariadení poslúži pri monitorovaní stavieb. Napríklad mostné konštrukcie sa v závislosti od podmienok rozťahujú a zmršťujú, a to by robila aj do nich zabudovaná anténa, čím by sa menila jej frekvencia, signalizujúca aktuálny stav.

Trvácnosť a pružnosť vyhovujú nasadeniam vo vojenských podmienkach. Anténa sa bude dať poskladať alebo zrolovať do malého balíčka a potom zasa rozložiť bez akejkoľvek ujmy na jej funkčných vlastnostiach.

Práve takéto využitia mimo bežného života podľa Michaela Dickeya prevážia. Zliatina gália a india je totiž nákladnejšia ako meď, z ktorej sú antény spotrebnej elektroniky.

Hlavný zdroj: Komuniké North Carolina State University z 1. decembra 2009.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt