Aktuálne správy Späť na správy
Berlusconiho podpora klesá kvôli škrtom v rozpočte
Thursday 03 June 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Rím 3. júna (TASR) - Popularita talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho poklesla na najnižšiu úroveň, odkedy v roku 2008 nastúpil do úradu. Najväčšmi jej ublížili škrty v rozpočtoch, ktoré sú podľa väčšiny Talianov neférové. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uverejnili v denníku La Repubblica.
Bersluconiho voličská podpora klesla oproti februáru takmer o šesť percent, čím sa stal menej populárnym než minister hospodárstva Giulio Tremonti.
Ako upozorňujú analytici, Berlusconi môže doplatiť na to, že najprv odmietal ekonomickú krízu ako ľavicovú propagandu a následne ohlásil 25-miliardový balík rozpočtových škrtov, aby ju odvrátil.
Premiérovu popularitu poškodil aj kontroverzný plán obmedziť odpočúvanie a zväčšujúci sa korupčný škandál, ktorý už stál kreslo ministra hospodárstva.
Väčšina Talianov sympatizuje s najväčšími odbormi v krajine, ktoré odsúdili rozpočet, pretože je podľa nich namierený proti chudobným. Približne 53 percent Talianov ho považuje za neférový a 11,5 percenta si myslí, že je "príliš tvrdý".
Súčasťou rozpočtu sú obmedzenia v raste platov vo verejnom sektore a škrty vo financovaní miestnych vlád. Zároveň chce znížiť aj platy poslancov a ministrov.
Informovala agentúra Reuters.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona