Aktuálne správy Späť na správy
Maďarsko: V Budapešti sa dnes začala konferencia historikov o Trianone
Thursday 03 June 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Budapešť 3. júna (TASR) - Plán vládnych kruhov Uhorského kráľovstva premeniť krajinu - na území ktorej žili v značnom počte aj príslušníci iných národov - na národný štát, spôsobil na začiatku 20. storočia konflikt medzi väčšinovým národom a menšinami, povedal na dnes začínajúcej budapeštianskej konferencii historikov člen Slovenskej akadémie vied (SAV) Dušan Kováč.
Informovala o tom tlačová agentúra MTI.
Podľa slov prominentného slovenského historika prispela maďarizácia v značnej miere k tomu, že sa Slováci na začiatku 20. storočia namiesto Maďarov rozhodli spolupracovať radšej s Čechmi.
"Viem, že Trianonská mierová zmluva je pre Maďarov bolestivá aj po uplynutí 90 rokov. Každú udalosť v dejinách - vrátane tých, ktoré sú považované za nespravodlivé - treba prediskutovať v čo najširšom kruhu, pretože to môže pomôcť pri riešení konfliktov," povedal na konferencii poradca francúzskej ambasády v Budapešti Francois Laquieze.
Maďarská historička Mária Ormosová zdôraznila, že po uzavretí Trianonskej mierovej zmluvy sa Maďarsko dostalo do konfliktu so všetkými susednými štátmi.
"Všetci vtedajší protagonisti maďarského politického života sa snažili dosiahnuť revíziu Trianonskej mierovej zmluvy. Liberálne a ľavicovo orientované kruhy sa usilovali o revíziu na etnickom princípe, zatiaľ čo pravicovo orientovaná vláda bola za optimálne riešenie, teda za čo najširšiu revíziu. Len krajne pravicové sily sa riadili heslom "všetko naspäť", zdôraznila Mária Ormosová.
Profesor Viedenskej univerzity Horst Haselsteiner, patriaci medzi honorárnych členov Maďarskej akadémie vied (MTA), v rámci svojej prednášky medziiným vyzdvihol: "Pri uzatváraní mierových zmlúv, ktoré dali bodku za prvou svetovou vojnou, mala namiesto triezvosti a primeranosti neraz rozhodujúce slovo túžba po revanši a princíp 'vae victis' (beda porazeným). Francúzi, Briti, Taliani a väčšina stredoeurópskych národov by však neboli prijali iné riešenie a preto bola Trianonská mierová zmluva nevyhnutným omylom štátov, ktoré v I. svetovej vojne zvíťazili."
Popri Trianonskej mierovej zmluve hovorili dnes na podujatí v hlavnom meste Maďarska slovenskí, maďarskí, francúzski, rakúski a rumunskí historici aj na tému snáh o zjednotenie strednej Európy.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona