Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

USA: Ropa z poškodeného vrtu v Mexickom zálive sa blíži k pobrežiu Floridy

Washington/Londýn 3. júna (TASR) - Ropa z poškodeného vrtu v Mexickom zálive sa dnes dostala do vzdialenosti asi 11 kilometrov od Floridy. Pobrežie by mala zasiahnuť v piatok.

"Potrebujeme reagovať. Potrebujeme ochrániť náš štát," povedal guvernér Floridy Charlie Crist pre noviny Miami Herald s tým, že sa pripravujú na pohromu.

Časti ropnej škvrny sa tiež dostali východne - k pobrežiu Mississippi a Alabamy. Potvrdil to admirál Thad Allen, ktorý koordinuje činnosť vládnych orgánov ohľadom ropnej škvrny.

V americkom štáte Louisiana ropa doteraz zasiahla 200 kilometrov pláží a močiarov. Americká vláda rozšírila zónu so zákazom rybolovu vo federálnych vodách v Mexickom zálive na 37 percent oblasti.

Energetický koncern BP sa pri najnovšom pokuse o zamedzenie úniku ropy v Mexikom zálive dostal nových ťažkostí. Úspešne sa podaril prvý rez potrubia, na ktorý chce BP nasadiť "vrchnák", a potom odčerpávať ropu.

Pri ďalšom pokuse o zarovnávajúci rez sa však diamantová píla zasekla. Ešte v stredu sa ju podarilo odstrániť, pokus prerušili. Ďalším nástrojom budú pravdepodobne obrovské nožnice.

Jedinou nádejou na trvalé uzavretie vrtu sú dva pomocné vrty, ktoré sa vŕtajú paralelne s poškodeným. Nebudú však hotové skôr ako v auguste. Koncern BP naposledy zlyhal s operáciou "top kill", ktorou chceli ropu odčerpávať.

Šéf koncernu Tony Hayward dnes pripustil, že neboli dostatočne pripravení na nehodu pod vodou. Firme chýbajú technické prostriedky na to, aby mohla dostať pod kontrolu také nešťastie, k akému došlo na plošine Deepwater Horizon, povedal Hayward pre noviny Financial Times.

Po nehode tankeru Exxon Valdez v roku 1989 ropný priemysel investoval do systémov na zbieranie ropy z hladiny, teraz sa musia nájsť technické riešenia na nehody pod vodou.

Podľa Haywarda bolo riziko takej nehody ako v prípade Deepwater Horizon "jedna k miliónu", ale musí klesnúť na jednu k miliarde alebo k biliónu.

Po najväčšej ropnej katastrofe v dejinách USA čelí BP ostrej kritike amerických úradov i verejnosti a tiež vyšetrovaniu americkej justície. Verejná mienka v USA sa čoraz väčšmi stavia proti hlbinným vrtom v mori.

Zdroj: AP, DPA

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt