Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

Záborská: Je to zlomyseľný zákon, ale protiopatrenia SR sú neadekvátne

Brusel 26. mája (TASR) - Dosiahnutie zmeny podoby maďarského zákona o občianstve pomocou európskej diplomacie by bolo veľkým prekvapením. Myslí si to slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu Anna Záborská (KDH/EPP), ktorá považuje jeho dnešnú, maďarským parlamentom schválenú novelizáciu za zlomyseľnú, ale nesúhlasí ani s odvetnými opatreniami zo strany Slovenska.

"Zákon môže byť legislatívne aj ústavne v poriadku, ale cítiť za ním zlomyseľnosť. Je to ako v prípade jazykového zákona, prijatého na Slovensku. Je za tým zámer, ktorý považujem za nekorektný a nečistý," charakterizovala novú legislatívnu normu Záborská.

Nesúhlas s takýmto znením zákona už Slovensko vyjadrilo, možnosťou na urovnanie slovensko-maďarského sporu je spoločný rokovací stôl Európskej ľudovej strany (EPP), pod hlavičkou ktorej maďarský Fidesz i KDNP a slovenské SDKÚ, SMK i Záborskej KDH v EP pôsobia. Šéf EPP Wilfried Martens prisľúbil, že situáciu sa bude snažiť riešiť za okrúhlym stolom na úrovni frakcie, ale až po parlamentných voľbách na Slovensku.

"Viem o tom, že pán Martens komunikoval s Orbánom, odporučil mu, aby zákon neprerokovali v parlamente teraz. Všetci sme členmi EPP, ktorej šlo vždy o to, aby neboli medzi jej členmi zbytočné napätia. Po konzultáciách v budúcnosti si však nemyslím, že by bol možný priamy zásah do znenia zákona. Aj EPP musí rešpektovať národnú suverenitu," povedala Záborská ako jedna z trojice slovenských europoslankýň, ktoré absolvujú už druhé funkčné obdobie v EP.

Ďalšou možnosťou je vstup Európskej únie do problematiky, Európska komisia však kompetencie konať vo veci nemá a tak Záborská považuje za jedinú cestu neformálny, ale priamy diplomatický tlak.

"Neformálnymi rozhovormi možno, o úspechu negociácií v oficiálnej rovine pochybujem," vyjadrila sa skepticky Záborská a dodala: "Navyše sme jediní z okolitých štátov, ktorí vyjadrujú nesúhlas, čiže nemáme žiadnu podporu od ďalších susedných krajín Maďarska v tomto ohľade a pre mňa by bolo prekvapením, keby sa nejakú zmenu maďarského zákona podarilo docieliť."

Tak, ako sa europoslankyňa stavia proti postupom Fideszu, rovnako nesúhlasí s protiopatreniami, ktoré sú pripravené na Slovensku v podobe novelizácie zákona o občianstve. Ten by so sebou niesol stratu slovenského občianstva v prípade, že niekto požiada o občianstvo v inej krajine.

"Protiopatrenia považujem za absolútne neadekvátne, strata slovenského občianstva nie je primeranou odpoveďou na takýto zákon v Maďarsku," vyjadrila sa Záborská.

(spravodajca TASR Silvester Balog) hy

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2025 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt