Aktuálne správy Späť na správy
Voľby ČR: Hlasovanie v cudzine má slabú účasť
Monday 24 May 2010 Zväčšiť písmo | Vytlačiť stránku
Praha 24. mája (TASR) – Napriek tomu, že počet českých občanov, ktorí trvale či dlhodobo žijú za hranicami Česka, sa odhaduje na 70.000, k volebným urnám na zastupiteľských úradoch ich prichádza iba zlomok. Dôvodom je administratívna náročnosť i neochota Čechov cestovať cez veľké vzdialenosti na najbližší úrad. Hlasy Čechov zo zahraničia tak na celkový výsledok volieb v ČR nemajú prakticky nijaký dopad.
Na Slovensku budú mať občania ČR možnosť hlasovať 28. a 29. mája iba na českom zastupiteľskom úrade v Bratislave. Ich žiadosť o zapísanie do voličského zoznamu musel zastupiteľský úrad dostať najneskôr 18. apríla. Táto lehota sa týka všetkých 108 hlasovacích miest na českých zastupiteľských úradoch a konzulátoch na celom svete.
Ako pre TASR uviedla Jitka Červenková, vedúca úseku volieb na českom ministerstve vnútra, po tomto termíne Ministerstvo zahraničných vecí ČR najprv navzájom porovnalo zoznamy z jednotlivých zastupiteľských úradov a následne sa zoznamy skontrolovali v evidencii obyvateľov na ministerstve vnútra, aby sa odstránila prípadná duplicita. Ďalším krokom je informovanie obcí, v ktorých osoby zo zoznamu majú trvalé bydlisko, že dotyčná osoba bude hlasovať v cudzine, a následné zaslanie voličských zoznamov prostredníctvom ministerstva zahraničných vecí jednotlivým zastupiteľským úradom.
Jednoduchšia je situácia u českých občanov, ktorí trvale žijú v ČR a kvôli plánovanému pobytu v cudzine sa rozhodnú požiadať o vystavenie voličského preukazu. Písomne tak môžu urobiť najneskôr sedem dní pred začiatkom volieb, respektíve ich žiadosť musí byť na príslušný obecný úrad doručená najneskôr 21. mája do 16.00 h. V prípade osobnej žiadosti o voličský preukaz je možné o tento doklad požiadať aj dva dni pred začiatkom konania volieb. Obecné úrady začali vydávať voličské preukazy 13. mája buď priamo žiadateľovi, alebo ich zasielajú na občanom uvedenú adresu, prípadne na český zastupiteľský úrad v zahraničí, kde sa žiadateľ chystá hlasovať.
Po prvý raz dostali Česi v cudzine možnosť hlasovať v roku 2002 a volebné právo vtedy využilo iba 3742 voličov. Ďalšia príležitosť bola v roku 2006. Do zvláštnych volebných okrskov na 108 zastupiteľských úradoch a konzulátoch prišlo hlasovať 6744 českých občanov.
Pred štyrmi rokmi, 2. a 3. júna 2006, bolo v zvláštnom volebnom okrsku č. 34 v Bratislave na zozname zapísaných 520 voličov, ale do volebnej miestnosti prišlo a obálku si prevzalo iba 298 z nich. Platných hlasov bolo 294. A ako Česi v Bratislave hlasovali? Podporili rovnakých päť strán, ktoré uspeli aj na celoštátnej úrovni. V Bratislave u českých voličov zvíťazila ODS, ktorej dali takmer 48 percent hlasov, nasledovaná ČSSD s 23 percentami. Takmer desať percent hlasov dostala KSČM, deväť percent Strana zelených a osem percent KDU-ČSL.
Podobne ako na Slovensku - rádovo stovky českých voličov - prišli pred štyrmi rokmi voliť aj na české zastupiteľské úrady v USA, Kanade, Taliansku, Británii, Írsku, vo Francúzsku, v Belgicku a Rusku. Na niektorých úradoch sa však museli členovia okrskových volebných komisií dva dni nudiť. Zo zákona vyplýva, že v takejto zvláštnej volebnej komisii na ZÚ musí byť predseda a najmenej dvaja členovia. V indickom Naí Dillí a angolskej Luande mali na zoznamoch iba troch voličov a všetci odvolili - čo mohli byť aj samotní členovia komisie. V metropole Harare v Zimbabwe bolo na zozname desať voličov, ale volebný lístok hodili do urny iba dvaja.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona