Portál Slovákov
v Británii

Aktuálne správy Späť na správy

MÉDIÁ: Pre zahraničných Slovákov by mala STV v budúcnosti vysielať cez satelit

Bratislava 27. decembra (TASR) - Za najvýhodnejšiu formu televízneho vysielania pre zahraničných Slovákov považuje vicepremiér Dušan Čaplovič prenášanie signálu prostredníctvom satelitu a jeho prijímanie cez tzv. set-top boxy a odkodóvacie karty.

Aj napriek kráteniu finančných prostriedkov v štátnom rozpočte by sa už v budúcom roku mali začať v tomto smere realizovať prvé opatrenia, uviedol vicepremiér pre TASR. Do budúcnosti by chcel nájsť finančné prostriedky na komplexné vysielanie, ako ponúka napríklad maďarské televízne štúdio Duna.

Jeho cieľom je podobné vysielanie do zahraničia, ako má Slovenský rozhlas, ako aj vysielanie pre zahraničných Slovákov. Vysielanie by sa pritom malo zamerať na rozprávky, pôvodné slovenské hry a informácie o Slovensku. Satelitné vysielanie by sa podľa Čaploviča malo najprv riešiť vo vzťahu k Európe, potom k Amerike a následne Austrálii. Možnosti šírenia ďalšieho okruhu Slovenskej televízie (STV) vidí podpredseda vlády aj prostredníctvom internetu.

STV stojí pred úlohou vyriešiť spolu s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ako aj s pomocou rezortu kultúry, otázku vysielania pre zahraničných Slovákov. Verejnoprávnu televíziu k vypracovaniu koncepcie takéhoto vysielania totiž zaviazalo uznesenie vlády z roku 2008.

Ako pre TASR uviedol generálny riaditeľ Štefan Nižňanský, koncepcia existuje a postúpili ju vicepremiérovi Čaplovičovi, ako aj odboru pre zahraničných Slovákov na ministerstve kultúry. STV je podľa neho pripravená zabezpečiť túto programovú službu, len čo sa vyrieši otázka jej finančného krytia. "Vôbec nepripadá do úvahy, aby bol tento program financovaný z úhrad za programovú službu, pretože naši krajania v zahraničí nie sú platiteľmi úhrad a nebolo by to korektné voči našim občanom, aby sme z týchto peňazí túto programovú službu financovali," povedal Nižňanský.

Minister kultúry Marek Maďarič pre TASR v tejto súvislosti konštatoval, že financovanie televízneho vysielania pre Slovákov žijúcich v zahraničí môže čiastočne pokryť aj príspevok v rámci tzv. zmluvy so štátom. "Nevylučujem, že v budúcnosti môže byť aj toto spolufinancované prostredníctvom zmluvy," povedal šéf rezortu kultúry.

Prenášanie signálu novej programovej služby STV (pracovne nazývanej Päťka - pozn. TASR) prostredníctvom satelitu považuje Nižňanský za jediné reálne riešenie. Z hľadiska programového obsahu tejto služby STV v koncepcii uvažuje o modeli tzv. "programovej skladačky" toho najdôležitejšieho z Jednotky, Dvojky, Trojky, prípadne v budúcnosti (dokumentárne ladenej - pozn. TASR) Štvorky.

Zároveň chce verejnoprávna televízia využívať aj materiály nakrútené samotnými Slovákmi žijúcimi v zahraničí, povedal Nižňanský. "Boli by sme najradšej, keby to bola obojstranná spolupráca. Sú tam mnohé regionálne a mestské televízie, kde Slováci majú zastúpenie a vedia nám nakrútiť a poslať zaujímavé dokumenty o ich živote," uzavrel šéf STV.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Späť na správy

Copyright © 2024 SlovakCentre. Všetky práva vyhradené, prevádzkuje mediaTOP

Hore / O nás / Registrácia / Reklama / Kontakt